YouTube’un TikTok Rakibi Shorts Ses Örneklemelerine İzin Verecek

Diğer kullanıcıların videolarından ses örneği alabilmek, TikTok‘un en güçlü yönlerinden biridir. Yakında YouTube, TikTok rakibi Shorts‘ta bu özelliği genişletecek ve kullanıcıların YouTube‘a yüklenen herhangi bir içerikten sesleri örneklemelerine olanak tanıyacak.

YouTube bu özelliği geçen ay bir topluluk destek gönderisinde resmi olarak duyurdu, ancak The Verge‘e İngiltere, Kanada ve bir dizi Latin Amerika ülkesinde Shorts‘un lansmanının bir parçası olarak şimdi ilk kez yeni pazarlarda mevcut olması gerektiğini söyledi ( Arjantin, Brezilya, Şili, Meksika, Kolombiya, Peru ve Venezuela dahil). YouTube örnekleme aracı, önümüzdeki haftalarda ABD dahil olmak üzere diğer Shorts pazarlarında kullanıma sunulacak.

Shorts kullanıcıları, diğer Shorts videolarından (ayrıca lisanslı müzik kitaplığından) sesleri zaten örnekleyebilir. Ancak bu güncelleme, kolay erişebildikleri sesi büyük ölçüde genişletecek. Bu özellik, YouTube kullanıcılarını mobil uygulamadaki yeni bir “Oluştur” düğmesi aracılığıyla Shorts özelliğine yönlendirecek. Bu, videoların altında beğen ve beğenme butonlarının yanında görünecektir. Tıklamak, kullanıcılara videonun sesini Shorts‘ta örnekleme seçeneği sunar. Shorts izleyicileri ayrıca YouTube’daki orijinal kaynağa geri dönmek için herhangi bir videodaki sese dokunabilecekler.

YouTube’un Shorts ürün sorumlusu Todd Sherman, The Verge’e verdiği demeçte, bu özellik, uzun soluklu içerik oluşturucuların “topluluğun videolarında ilginç bir şey bulmasına izin vererek faydalanmalarını” sağlayacak.

Yine de tüm içerik oluşturucular bundan memnun değil. YouTubers, video yükleme ayarlarında Shorts kullanıcılarının seslerine erişmesini sağlayan yeni bir onay kutusunu fark ettikten sonra, birçoğu bunun insanların içeriklerini “çalmasına” izin vereceğinden şikayet etti. YouTube’un kendisinde “YouTube Shorts izinleri” araması yapın ve tam olarak bu senaryo hakkında endişelenen çok sayıda video bulacaksınız ve küçük resimlerin “YouTube video hırsızlığını yasallaştırdı mı?” gibi sorular sorduğunu göreceksiniz.

İzinler kutusu, Shorts kullanıcıları YouTube videolarından ses örneklemeden önce tanıtılmış gibi görünüyor. Şu anda her video için manuel olarak işaretlenmesi gerekiyor, ancak Sherman The Verge‘e şirketin toplu bir devre dışı bırakma seçeneği üzerinde çalıştığını söylüyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!