Youtube’dan Türkiye’de Ofis Açma Kararı

1 Ekim 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanan Sosyal Medya Yasası’nın ardından video paylaşım platformu Youtube, Türkiye’de ofis açma kararı aldı. Youtube, söz konusu yasaya uymadığı gerekçesiyle iki kez para cezasına çarptırılmıştı.

Türkiye’de 1 milyonu aşkın kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformları için 1 Ekim tarihi itibariyle Türkiye’de temsilcilik atama zorunluluğu getirilmişti. Sosyal medya yasasının ardından söz konusu kararı ilk olarak uygulama kararı alan Youtube oldu.

Youtube’un yanı sıra Twitter ve Facebook’a da 5 aşamalı yaptırım sürecinin ilk ikisi  -10 milyon ve 30 milyon TL’lik olan ceza yaptırımları- uygulandı.

Youtube, Türkiye ofisiyle ilgili şöyle bir açıklamada bulundu:

“YouTube olarak şeffaflığa, ifade özgürlüğüne ve bilgi erişimine olan bağlılığımızı korurken, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki yerel yasa ve düzenlemelere uymak için her zaman özen gösteriyoruz. Kısa bir süre önce düzenlenen 5651 sayılı kanunla sosyal ağ platformları için getirilen yeni yükümlülükleri son bir kaç aydır bütün boyutları ile inceledik. YouTube’un Türkiye’deki içerik üreticileri ve kullanıcılar için ne kadar önemli olduğunu biliyor, her gün on binlerce içerik üreticisinin YouTube’da yarattığı çok sesli özgün dünyayı ilgiyle takip ediyoruz. Bunun bilinciyle ve ilkelerimize bağlı kalarak YouTube için yerel bir tüzel kişi temsilci atama sürecini başlatma kararı aldık. Türkiye’deki yetkililerle de paylaştığımız bu kararı almış olmaktan memnuniyet duyuyoruz”

Youtube’ın Türkiye ofisini hangi şehirde açacağı henüz netleşmiş değil. Ancak Google’a bağlı olan video paylaşma platformunun İstanbul’da açılacağı tahmin ediliyor. Google Türkiye ofisi İstanbul’un Levent semtinde yer alıyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!