YouTube Gaming Artık YouTube Ana Sayfasında Yer Alacak

2015 yılında faaliyet göstermeye başlayan ve bir oyun stream platformu olan YouTube Gaming artık YouTube ana sayfasında yer alacak. Şu an için YouTube ve YouTube Gaming platformları üzerinde hizmet veren oyun stream sistemi Google’ın aldığı karar ile 2019’un Mart ayında sadece YouTube üzerinde faaliyet gösterecek.

Google’ın yayınladığı resmi blog sayfasında yapılan duyuruya göre oyun stream sistemini “Gaming” başlığı altında ayrı bir platform ile devam ettirmek yerine YouTube içinde bir kategori olarak kullanıcıların hizmetine sunulacak. İçerik üreticileri desteklemek ve daha fazla izleyiciye ulaşmak amacıyla yapılan yeni değişiklik YouTube’u tam anlamıyla bir video ve canlı yayın merkezi haline getirecek.

Yeni değişiklik ile Gaming servisi YouTube’un Masaüstü platformunda “YouTube’dan Daha Fazla İçerik” başlığının altındaki “Oyun” butonunda yer alırken, mobil platformunda alt taraftaki Trentler sayfasındaki “Oyunlar” sekmesi altından erişilebilecek.

YouTube Gaming

Dünyanın en büyük video platformu ve 2. arama motoru olan YouTube, kullanıcıların yaşadığı sıkıntıları ve isteklerini dinleyerek özellikle canlı yayın kalitesinde kendini bir hayli geliştirmişti. Ancak oyun ve eğlence canlı yayınlarını Twitch platformundaki kadar popüler bir hale getirememişti.

Paylaşılan verilerle bunu bir nevi itiraf eden Google’ın bu hamlesiyle oyun canlı yayın servisini daha aktif kullanılmasının yolunu açacağını söyleyebiliriz. Ancak YouTube Gaming ‘in servisinin Twitch platformunda olduğu gibi yayıncıların gelir elde etmesini kolaylaştıran bir ödeme veya abone sistemi getirmesi lazım ki içerik üreticilerin ilgisini çekerek sadece YouTube’a canlı yayın yapsınlar. Yoksa bedavaya, eğlencesine yapılan bir canlı yayın servisi olmaktan çok da ileri gidemeyeceğini söyleyebiliriz.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!