Yandex’in Otonom Arabaları Zorlu Koşullarda Altı Milyon Milden Fazla Yol Kat Etti

Rusya‘nın internet devi Yandex, otonom arabalarını üç yıl önce Moskova‘nın buzlu kış yollarında test etmeye başladı. Amaç, dünya çapında farklı şehirlerde güvenli bir şekilde manevra yapabilen “evrensel” bir otonom araç yaratmaktı. Şimdi Yandex, denemelerinin büyük bir başarı olduğunu söylüyor. Araçlar kısa süre önce otonom modda 10 milyon kilometreden fazla (altı milyon milin üzerinde) yol kat ederek büyük bir kilometre taşına ulaştı ve mesafenin çoğu Rusya‘nın başkentinde kat edildi.

Bu önemli çünkü Moskova dünyanın en zor hava koşullarından bazılarını ortaya koyuyor. Yalnızca Ocak ayında, şehir sokakları karla kaplayan ve sıcaklıkların eksi 25 santigrat dereceye (-13 Fahrenheit) kadar düşmesine neden olan bir Balkan siklonu tarafından vuruldu. Nesneler arasındaki mesafeyi izlemek için LIDAR olarak bilinen ışık yayan sensörlere dayanan sürücüsüz otomobiller için, kar yağışı ve buğulanma, görünürlükte hasara yol açabilir.

Yandex, tehlikeli koşulların üstesinden gelmek için, lidar nokta bulutundan karı filtrelemek için sinir ağları uygulayarak LIDAR performansını artırdığını ve böylece aracın etrafındaki nesnelerin ve engellerin netliğini artırdığını söylüyor. Ayrıca, araba egzoz dumanlarını ve ısıtma havalandırma yoğunlaşma bulutlarını ayırt etmesine yardımcı olmak için geçmiş kış sürüş verilerini sisteme besledi. Her şeyden önce Yandex, sinirsel “filtrelerin” araçlarının kış sisi tarafından gizlenen yayaları tespit etmede insan sürücüleri yenmesine yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Moskova yollarında sürmek, teknolojinin trafik navigasyonunu iyileştirmeye de yardımcı oldu. Yandex’e göre sistem, zaman içinde hem sulu hem de daha sert buzlu koşullara uyum sağlayabildi ve hızlanmadan frenlemeye ve şerit değiştirmeye kadar her konuda kademeli olarak daha iyi kararlar almasına izin verdi. Buna ek olarak, kış koşulları, sistemin yerleşik yerelleştirme teknolojisini, gizli yol işaretleri ve sokak sınırları ve kar yığınları gibi “binaların boyutu” gibi tehlikelere uyum sağlamaya itti. Bu, sistemin sensör, ivmeölçer ve jiroskop karışımıyla ölçülen canlı haritalama, hareket, konum ve hareket verileriyle mümkün oldu.

Yandex, 2017’de Moskova davasını başlattığında, sert ve soğuk bir iklimde otonom arabaları adım adım uygulayan ilk kişilerden biriydi. Ancak kısa süre sonra Google, Waymo projesini Ohio ve Michigan‘ın karlı sokaklarına taşıyarak davayı takip etti.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!