Windows 11’e Ücretsiz Olarak Yükseltebilecek Misiniz?

Microsoft, Windows 10‘u piyasaya sürdüğünde, Windows 7 ve Windows 8.1 çalıştıran cihazlar için, bu cihazların orijinal bir lisansla etkinleştirilmesi şartıyla ücretsiz yükseltmeler sunma kararı aldı. Ücretsiz yükseltmelerin temel nedeni, Microsoft‘un öngörülen sürede ulaşamadığı Windows 10 hedefini çalıştıran 1 milyar cihazdı. Bugün bile Windows 7 veya Windows 8.1 çalıştıran makineleri ücretsiz olarak Windows 10‘a yükseltmek mümkündür.

Microsoft‘un bir sonraki işletim sistemi olan Windows 11‘in yaklaşan resmi tanıtımı, işletim sistemi hakkında birkaç önemli bilgiyi ortaya çıkaracak. Birçok müşterinin sahip olabileceği bir soru, Microsoft‘un yeni işletim sistemine yükseltmenin ücretsiz olup olmayacağıdır.

Microsoft, mevcut Windows kopyalarından Windows 11‘e yükseltmeler ve bu güncellemelerin ücretsiz olup olmayacağı konusunda hiçbir şey açıklamadı.

Halihazırda onaylanmış olan bir şey, Windows 10‘dan yükseltmelerin yanı sıra Windows 7 veya 8.1 çalıştıran cihazlardan yapılan yükseltmelerin de destekleneceğidir.

Müşterilerinin çoğunun desteklediği işletim sisteminin en son sürümüne geçmesinin Microsoft’un çıkarına olduğu düşünüldüğünde, yalnızca Windows 10‘un değil, Windows‘un önceki sürümlerinden yükseltmeler sunmak mantıklıdır.

Windows 7 ESU desteği 2 yıldan kısa sürede, Windows 8.1 desteği Ocak 2023’te ve Windows 10 desteği 2025’te sona erecek.

Windows 11 ücretsiz bir yükseltme olacak mı?

Windows 11‘in tüketici cihazları için ücretsiz bir yükseltme olması muhtemeldir. Microsoft, Windows 10‘un 2025’te desteğinin biteceğini ve istediği son şeyin birçok cihazın yeni Windows sürümüne yükseltilmediği başka bir fiyasko olduğunu göz önünde bulundurarak, Windows 10 müşterilerinin çoğunu hızlı bir şekilde Windows 11‘e taşımalıdır. ; bu, Windows XP‘nin desteği bittiğinde ve yine Windows 7 desteğinin sona ermesiyle oldu.

En olası senaryo, Microsoft‘un Windows 7, Windows 8.1 veya Windows 10 ile cihazları çalıştıran tüm ev müşterilerine ücretsiz yükseltmeler sunmasıdır.

Teklif, birçok kişiyi cihazlarını hemen Windows 11‘e yükseltmeye ikna edecek ve yeni işletim sistemine en başından itibaren sağlam bir kullanıcı tabanı sağlayacak.

Microsoft ücretsiz yükseltmeler sunmazsa, müşteriler Windows’un yeni sürümüne yükseltme konusunda isteksiz olabileceğinden, Windows 11 kullanıcı sayısında daha yavaş bir artış görecektir.

Çalışan bir sistemi neden değiştirelim, özellikle de alternatif yükseltme için ödeme yapmayı içeriyorsa. Yükseltmenin ana nedeni destektir, ancak bu bile bazı Windows kullanıcıları için yeterince ikna edici bir argüman değildir. Aslında, cihazlarında hala Windows’un desteklenmeyen kopyalarını çalıştıran pek çok kişi var.

Microsoft, önümüzdeki hafta Windows 11 ile ilgili bilgileri açıklayacak. Açıklamanın yükseltmeler hakkında bilgi içerip içermeyeceği ve bunların ücretsiz olup olmayacağı henüz belli değil.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!