Windows 11 Tanıtıldı; İşte Detaylar

Microsoft, Windows 10‘un piyasaya sürülmesinden yaklaşık altı yıl sonra nihayet bugün Windows 11‘i duyurdu. Şirket, Windows‘un bu sürümünün “son on yılın Windows’ta yapılan en önemli güncellemelerinden biri” olduğunu söyledi. Cihazlarını Windows 7 veya Windows 8.1‘den güncelleyen kullanıcılar, Microsoft 11’in bu yıl içinde piyasaya sürülmesinden sonra muhtemelen bir sürprizle karşılaşacaklar.

Windows 10‘da, kullanıcıların işletim sisteminin bir parçası olarak Skype’a erişimi vardı, bu Windows 11’de gitti. Bunun yerine, Microsoft, işletim sisteminde yerleşik Microsoft Teams’e sahiptir. Kullanıcılar doğrudan görev çubuğundan bir arama, mesaj veya grup toplantısı başlatabilecekler. Bu arada Skype, Mağaza’da mevcut olacak, ancak varsayılan olarak yüklü olarak gelmeyecek.

Windows 11, görev çubuğu ve Başlat Menüsü de dahil olmak üzere Microsoft’un eksik Windows 10X‘ine çok benziyor.

Windows 10X‘in bu yıl daha sonra gelmesi gerekiyordu, ancak Microsoft bunu Windows 11’in lehine çevirdi. Şirketin Windows 10X için görev çubuğu tasarımı, gelişmiş pencere yakalama gibi birkaç faydalı ekleme ile Windows 11‘e gelmiş gibi görünüyor. Burada da çok fazla macOS tasarım etkisi var, bu da arayüzde daha fazla bulanıklık ve daha yuvarlak öğeler anlamına geliyor.

Windows Güncellemeleri yüzde 40 daha küçük, şimdi arka planda gerçekleşiyor

Bu, Microsoft’un tüm yeni özellikleri arasında birincilik ödülünü alıyor. Microsoft, güncellemeleri daha hızlı indirmesi ve işinizi kesintiye uğratmadan yüklemesi gereken yeni mekanizma ile güncellemelerin kalitesini yükseltti.

Oyun, Windows 11’de daha iyi hale gelecek

Windows 11, Otomatik HDR adı verilen Xbox Series X/S’den harika bir özellik alıyor. Bu özellik, kullanıcıların DirectX 11 ve DirectX 12 oyunları için Yüksek Dinamik Aralık (HDR) içeriğine erişmesine olanak tanır. Popüler konsollardan bir başka özellik olan DirectStorage, oyun oynarken daha hızlı NVMe sürücü performansı için geliyor.

Android uygulamaları Amazon App Store üzerinden Windows’a geliyor

Bugün belki de en büyük ikinci duyuruda, Microsoft, Windows 11’deki Android uygulamaları için yerel destek ekliyor. Microsoft’a göre şirket, yerel görünümlü simgeler ve pencerelerle Android uygulamalarını çalıştırmak için destek getirecek. Ayrıca, bu uygulamaları yüklemek için gereken APK’ları sağlamak için Amazon App Store ile bağlantı kuracak olan Windows Mağazası aracılığıyla güncelleme yapabilecekler.

Windows 11 sistem gereksinimleri:

Minimum

  • 1 GHz 64 bit çift çekirdekli işlemci
  • 4 GB RAM
  • 64 GB sürücü
  • 9 inç ekran
  • 1366 x 768 piksel çözünürlük
  • DirectX 12 uyumlu grafik kartları / WDDM 2.x

Windows 11 ne zaman yayınlanacak?

Windows 11’in önümüzdeki sonbahar döneminde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz bir yükseltme olarak dağıtılacak Windows 11, isteğe bağlı bir yükseltme olacak. Bir başka deyişle Windows 10 kullanıcıları, resmi desteğin kesileceği tarih olan 2025’e kadar Windows 10’u kullanmaya devam edebilecek. Ayrıca beta sürümleri önümüzdeki haftadan itibaren yayınlanmaya başlayacak.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!