WhatsApp, Kullanıcıları Yeni Gizlilik Politikasını Kabul Etmeye Zorlamaktan Vazgeçiyor

Yeni WhatsApp gizlilik politikası, platform sahibi Facebook tarafından daha da fazla geriye dönük olarak görüldü. Görünüşe göre şirket, kullanıcıları yeni gizlilik politikasını kabul etmeye zorlamaktan vazgeçmiş görünüyor

Facebook, WhatsApp‘ı 2014 yılında satın aldığında, güvenli mesajlaşma uygulaması Facebook ile hiçbir verinin paylaşılmayacağına söz verdi. Bu güvence çok uzun sürmedi.

U dönüşünün ilk kısmı, WhatsApp‘ın varsayılan olarak Facebook ile veri paylaşmaya başladığı 2016 yılında geldi. Ancak o sırada mevcut kullanıcılar veri paylaşımından vazgeçebilirdi. Mesajlaşma uygulamasının gizlilik politikasında yapılacak değişiklikler, devre dışı bırakma seçeneğini kaldırır.

Yeni şartlar 8 Şubat’ta yürürlüğe girecek şekilde belirlendi, ancak kullanıcı itirazları, şirketi güvence sağlamak amacıyla değişikliği ertelemeye zorladı. Kullanıcılar arası sohbetlerin uçtan uca şifreli kaldığı ve paylaşılan verilerin, aynı şekilde korunmayan işletmelerle kullanıcı mesajlaşmalarından kaynaklanacağı vurgulandı. Yine de çoğu mutsuz ve şartları kabul etmeyeceklerini söylüyor.

Ardından WhatsApp, kullanıcıların 15 Mayıs’ın yeni son tarihine kadar kabul etmeleri gerektiğini söyledi. Kabul etmezlerse, artık mesaj okuyamaz veya gönderemezler.

WhatsApp gizlilik politikası geri dönüşü

Son teslim tarihinin hızla yaklaşmasıyla TNW, şirketin artık daha da geriye gittiğini bildirdi.

WhatsApp bugün, 15 Mayıs’ta uygulamaya konan gizlilik politikasını kabul etmezseniz hesabınızı silmeyeceğini veya devre dışı bırakmayacağını söyledi.

Şirket yaptığı açıklamada, hiçbir hesabı devre dışı bırakmayacağını, ancak politikayı kabul etmelerini hatırlatmaya devam edeceğini söyledi.

“Yeni hizmet şartlarını alan kullanıcıların çoğu bunları kabul etmiş olsa da, bazılarının henüz bunu yapma şansı bulamadığını takdir ediyoruz. 15 Mayıs’ta bu güncelleme nedeniyle hiçbir hesap silinmeyecek ve hiçbir hesap da WhatsApp‘ın işlevselliğini kaybetmeyecek. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca insanlara hatırlatıcılarla devam edeceğiz. “

İfadeler, WhatsApp‘ın sadece son teslim tarihine belirtilmemiş bir uzatma sunduğunu öne sürse de, satır aralarını okumak, kullanıcıların birkaç hafta boyunca bazı rahatsız edici mesajlar bekleyebileceklerini, ancak bunları güvenli bir şekilde görmezden gelebileceklerini gösteriyor.

Facebook‘ta bu gizlilik sorunu nedeniyle kaç kullanıcıyı kaybedebileceğini fark edecek ve sessizce pes etmeden önce insanları ikna etmeye yönelik son bir girişimde bulunacaktır.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!