“Uygulamayı Takip Etmemesini Sor” Ne Anlama Geliyor?

iOS 14.5‘in piyasaya sürülmesi, Apple’ın kullanıcılara verilerinin ne kadarının toplanıp reklam veya diğer amaçlar için üçüncü taraflarca toplanmasına ve kullanılmasına izin verildiği konusunda denetim veren yeni girişimi olan Uygulama İzleme Şeffaflığı‘nı beraberinde getiriyor. Peki yeni diyalog aslında ne yapıyor?

iOS 14.5‘e güncelledikten sonra, bu Uygulama İzleme Şeffaflığı iletişim kutularından giderek daha fazlasını görmeye başlayacaksınız. Konum Servisleri için izinler iletişim kutusu veya Kişilerinize erişim gibi diğer gizlilik uyarılarına benzerler.

Apple, kullanıcı verilerini bir üçüncü tarafla paylaşan tüm geliştiricilerin bunu yapmak için açık izin almasını şart koşmaktadır. Facebook gibi şirketler, bu izinleri birkaç hafta içinde kullanıcılarına taleplerini kademeli olarak yaymaya başladığından, bu uyarıları hemen göremeyebilirsiniz.

Örnek bir uyarıda “[uygulama adı] ‘nın diğer şirketlerin uygulamaları ve web sitelerindeki etkinliğinizi izlemesine izin verilsin mi?” Bu uyarıda seçilebilecek iki düğme “Uygulamayı İzlememesini Sor” ve “İzin Ver” dir.

İzin Ver’e basarsanız, uygulamanın sizinle ilgili kişiselleştirilmiş demografi ve kullanım verilerini toplamasına ve diğer şirketlerle paylaşmasına izin verilir. Bu genellikle verilerin reklam ağlarında paylaşılması / satılması anlamına gelir.

“Uygulamayı Takip Etmemesini Sor” a basarsanız, uygulamanın sizinle ilgili herhangi bir bilgiyi üçüncü bir tarafla paylaşmasına izin verilmez.

Uygulamaların, uygulamalar arasında kullanıcıları tanımlayabilmesinin bir yolu, IDFA veya “Reklamverenler için Tanımlayıcı” adı verilen bir şey kullanmaktır. Bu, aynı kullanıcıyı cihazdaki birden çok uygulama arasında ilişkilendirebilen benzersiz bir dizedir. “Uygulamayı Takip Etmemesini Sor” u seçtiğinizde, uygulama IDFA’nıza erişemez. Bu, sistem API seviyesinde uygulanır.

Bununla birlikte, davranışınızı ve kullanım alışkanlıklarınızı IP adresiniz veya telefon numaranızla ilişkilendirmek gibi bir uygulamanın sizi izleyebilmesinin başka yolları da vardır (uygulamaya telefon numaranızı, bir mesaj uygulamasında olduğu gibi söylediyseniz). “Uygulamayı Takip Etmemesini İste” yi seçtiyseniz, Apple, geliştiricilerin bu tercihe saygı duyması ve kullanıcı verilerinizi kişiselleştirmek ve üçüncü taraflara göndermek için herhangi bir teknik kullanmaması gerektiğini söyler.

Neden “İzin Verme” yerine “Sor”?

Apple, geliştiricinin sizi izlemek için başka teknikler kullanmadığından emin olamaz. Kurallar, bu düğmeye basmanın uygulamaya izin verilmediği anlamına geldiğini söylüyor, ancak Apple’ın bunu teknik olarak IDFA’ya erişimi teknik olarak kısıtlayabileceği gibi uygulamasının bir yolu yok.

Apple, bu kurallara uymayan vicdansız uygulamalar bulurlarsa, uygulamanın App Store’dan kaldırılacağını söylüyor. Uygulama iletişim kutusundaki daha izin verici dil bir tavizdir, ancak hain uygulamalar ağdan geçecektir. Apple,% 100 teslim edemeyeceği bir şey için söz vermek istemiyor. Bu nedenle, iletişim kutusunda “Reddet” veya “İzin Verme” gibi daha güçlü bir dil kullanmak yerine “Uygulamayı Takip Etmemesini İsteyin” ifadesi yer alır.

Olduğu söyleniyor, hata yapmayın. Uyumlu bir uygulama, “Uygulamayı İzlememesini İste” seçeneğini seçtiyseniz, kişisel verilerinizin hiçbirini reklamverenlerle veya diğer analiz firmalarıyla paylaşmaz.

Apple, App Store kurallarının ihlallerini tespit etmek ve izlemek için sürekli olarak yeni yollar üzerinde çalışıyor. Gelecekte, diyaloğun ifadesinin daha somut bir şeye dönüşmesi mümkündür.

Bir kullanıcı olarak, daha sonra izleme tercihlerinizle ilgili fikrinizi değiştirirseniz, Ayarlar -> Gizlilik -> İzleme’ye gidebilir ve sistemde yüklü herhangi bir uygulama için geçişleri değiştirebilirsiniz. Ayrıca, Ayarlar -> Gizlilik -> İzleme’deki “Uygulamaların Takip Etmesine İzin Ver” yazan anahtarı kapatarak herhangi bir uygulamanın sizden izin istemesini bile (ve bu nedenle varsayılan olarak “Uygulamayı Takip Etmemesini Sor” moduna geçmesini) önleyebilirsiniz.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!