Spotify, Podcast Platformunu Geliştirmek İçin AI Odaklı Bir Girişim Satın Aldı

Büyük teknoloji şirketleri podcast’lere giderek daha fazla yatırım yaparken, Spotify Perşembe günü, ses içeriği keşfini geliştirmek için AI teknolojilerine odaklanan başlangıç ​​Podz‘u satın aldığını duyurdu. Şirket, kendi podcast platformunu zorlamak için Podz’un teknolojilerini entegre etmek istiyor.

Satın alma bugün erken saatlerde Spotify Newsroom‘da doğrulandı. Podz, kullanıcıların makine öğrenimi ve yapay zekaya dayalı akıllı bir beslemeyle yeni podcast’leri keşfetmelerine yardımcı olmak için oluşturuldu. Uygulama, her podcast’in kullanıcıya ilginç gelebilecek en iyi anlarını vurgulayan 60 saniyelik kısa klipleri otomatik olarak oluşturur.

Spotify‘a göre, bu tür bir teknoloji, kullanıcıların yeni podcast’leri keşfetme şeklini iyileştirmek için kendi platformunda uygulanacak.

Spotify, neredeyse on yıldır ses keşfini geliştirmeye odaklanan makine öğrenimi uzmanlarına sahip, ancak yapılacak daha çok iş var. Podz teknolojisinin, Spotify‘ın keşfi teşvik etme, dinleyicilere doğru içeriği doğru zamanda sunma ve kategorinin dünya çapında büyümesini hızlandırma odaklı çabalarını tamamlayacağına ve hızlandıracağına inanıyoruz.

İlginç bir şekilde duyuru, Facebook‘un podcast’leri 22 Haziran’da sosyal ağına getireceğini onaylamasından bir gün sonra geldi. Facebook‘ta içerik oluşturucular podcast’leri tanıtmak için akıllı kısa klipler oluşturma seçeneğine de sahip olacak.

Apple, Nisan ayında iOS 14.5 ile tanıtılan Podcasts uygulamasının yeniden tasarlanmış bir sürümünün ve bu hafta başlarında kullanıma sunulan ücretli podcast aboneliklerinin ardından podcast’lere daha fazla yatırım yapıyor. Apple, ücretli podcast’lerle, içerik oluşturucuların dinleyicilere reklamsız bir deneyim ve hatta bonus bölümler gibi özel içerik sağlamak için daha fazla motivasyona sahip olmasını bekliyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!