Spotify, Önümüzdeki Hafta Podcast Abonelik Hizmetini Başlatacak

Spotify‘ın bir podcast abonelik hizmeti başlattığı söylentileri var. Wall Street Journal‘ın bir raporuna göre, bu önümüzdeki hafta kadar erken olabilir. Spotify, Apple’ın yeni duyurulan podcast abonelik hizmetiyle rekabet edecek, ancak rakibi gibi bir ücret talep etmeyeceği veya üyelik kesintisi yapmayacağı bildirildi.

Rapor, Spotify‘ın podcast yayıncılarının abonelik hizmeti için kendi fiyatlarını belirlemelerine izin verebileceğini ekliyor. Apple‘ı rahatsız edecek bir diğer nokta ise iOS‘taki Spotify kullanıcıları için ödeme seçeneğidir. WSJ raporuna göre Spotify, iOS kullanıcılarını podcast aboneliği için ödeme yapabilecekleri bir web sitesine yönlendirecek. Bu şekilde, Apple bu gelirden bir pay almayacaktır. Apple‘ın App Store %30 ücreti nedeniyle Apple kullanıcıları abonelik hizmetleri için Android kullanıcılarından daha fazla ödeme yapmak zorunda.

Spotify’ın duyurusunun zamanlaması, Apple’ın önümüzdeki ay başlayacak olan podcast abonelik hizmetine de yaklaştı. Spotify ve Apple, müzik akışı hizmetleriyle zaten savaşıyor ve görünüşe göre bu artık podcast’lere taşınacak. Spotify‘ın, Obamas, Prens Harry ve Meghan Markle ve en son Bruce Springsteen gibi kişiliklerle büyük anlaşmalar imzalayarak podcast platformunu agresif bir şekilde genişlettiğini belirtmek gerekir. Ayrıca Warner Bros, Hollywood yapımcısı Chernin ve Archie Comics ile podcast anlaşmaları imzaladı. Spotify‘ın podcast’lerde bir başı olduğunu söylemek güvenlidir.

Spotify, hedefli reklamlar oluşturmak için reklam teknolojisi şirketi Megaphone satın aldığını da duyurdu. Spotify, tescilli reklam izleme araçlarını üçüncü taraf podcast yayıncılarına da sunacağını söyledi.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!