Spotify 158 Milyon Premium Abone Sayısına Ulaştı

Spotify bugün, son üç ayda 11 milyon kullanıcı daha eklediğini ve toplam kullanıcı sayısını 356 milyona çıkardığını duyurdu. Bu, 2020’nin başlarına kıyasla önemli bir artış, ancak şirketin yılın geri kalanında gördüğü patlayıcı büyümeye kıyasla bir yavaşlama. Benzer şekilde, Spotify Premium için ödeme yapan kişi sayısında sadece mütevazı bir artış oldu ve Ocak ve Mart arasında dört milyondan biraz az kişi kaydoldu. Sonuç olarak, 158 milyon ödeme yapan müşteri ve reklam destekli sürümü kullanan 208 milyon var.

Şirketin düzeltmeyi başardığı bir şey de, önceki çeyreğe kıyasla şu anda sabit olan kayıp oranı. Pandeminin insanların davranışlarını değiştirmeye yardımcı olması muhtemeldir ve şirket, insanların aboneliklerini iptal etmemelerini sağlamak için “Aile Planı gibi daha yüksek tutma tekliflerine” kredi veriyor. Benzer şekilde, diğer bir fayda, reklam destekli gelirin dönem boyunca önemli ölçüde arttığını gören podcasting üzerine artan odaklanma olmuştur. Joe Rogan’ın özel şovu “beklentilerin üzerinde” performans sergilerken, Başkan Barack Obama ve Bruce Springsteen’in ABD’deki Doğuşu Mart ayına kadar “Spotify’daki en büyük ikinci podcast” oldu.

Spotify, geçtiğimiz hafta, işinin geleceği hakkında bir dizi duyuruyu damlattı. Bu, eski arabaları Spotify tarafından oluşturulmuş bir ses asistanıyla yükseltmek için tasarlanmış akıllı telefon boyutunda bir ünite olan “Car Thing” in sınırlı sürümünü içerir. Benzer şekilde şirket, podcast abonelikleri (cömert finansal şartlarla) ve iki şirket arasındaki daha geniş bir ekip çalışmasının parçası olarak Facebook içinde çalışan yeni bir müzik çalar başlattı. Bu arada, ABD ve Avrupa’daki aile planı kullanıcıları, planlarının maliyetinin ayda 2 $ / £ 2 arttığını gördü.

Söylentiler, Spotify’ın Avrupa Birliği’ne Apple’ın App Store ücretlerindeki kesintiye ilişkin şikayetinin yakında gerçek bir eyleme yol açacağını gösteriyor. AB’nin, iPhone üreticisine App Store’da kendi ödeme sisteminin kullanımını nasıl zorunlu kıldığı konusunda antitröst suçlamaları çıkaracağına inanılıyor. Spotify, Epic ve diğer bazı geliştiricilerin haksız olduğunu düşündüğü bir süreç. Ancak bu, şirketin sanatçıları adil bir şekilde telafi etmediği yönündeki sürekli eleştirinin gölgesinde geliyor.

Geçen yıl, bir grup müzisyen, Spotify’ın akış başına düşük bir ücret ödediğini vurgulamayı amaçlayan Kırık Kayıt kampanyasını başlattı. Bu ayın başlarında yayınlanan bir Wall Street Journal raporu, Apple Music’in sanatçılara akış başına tek bir sent ödediğini, Spotify’ın ise bunun yarısından daha azını ödediğini ortaya koydu. Bu eşitsizlik, CEO Daniel Ek’in Premier Lig futbol takımı Arsenal F.C.’yi satın almak istediğini söylediğinden beri daha görünür hale geldi. LA Rams’ın sahibi Stan Kroenke’den.

Spotify, İşletme Gelirini 14 milyon Euro (16.8 milyon $) olarak belirlediğini, ancak 2021 yılında 150 milyon250 milyon Euro (180 milyon – 301 milyon $) arasında kaybetmeyi beklediğini söyledi. Ancak yıl boyunca o çok önemli 400 milyon kullanıcı rakamını kırabilir, hatta belki de aşabilir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!