SpaceX’e Ait Falcon 9 Roketi Fırlatılırken Patlama Meydana Geldi

ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi’ndeki SpaceX’e ait Falcon 9 roketi fırlatılırken patlama meydana geldi, patlamada can kaybı yaşanmazken Falcon 9’un roketi ve içinde bulunan 200 bin dolar değerindeki uydu tamamen imha oldu.

NASA’nın bazı fırlatma görevlerini yapmak için görevlendirilen özel şirket SpaceX, Cape Canaveral’da ki tesisinde 3 Eylül’de fırlatılacak olan İsrail uydusunun test denemeleri sırasında infilak ederek patladı.

İnternet ulaşımı için kullanılacağı söylenen 200 bin dolar değerindeki Amos 6 isimi İsrail uydusu da bu patlamada tamamen imha oldu. Verilen bilgilere göre bu uydu başta Facebook olamak üzere Ericsson, Samsung, MediaTek, Nokia, Opera Software ve Qualcomm’un da bulunduğu ortaklık kapsamında Internet.org isimli projesi için kullanılacaktı.

Söz konusu uydu Cumartesi günü, Türkiye saati ile 10:00 sularında fırlatılması planlanan Amos 6 uydusu eskimiş ve miadını dolduran Amos 2 uydusunun yerini alacaktı. Kaza ile ilgili olarak tek sevindirici haber herhangi bir can kaybı yaşanmaması.

Daha öncede SpaceX’e ait bir kargo roketi 2015’in haziran ayında kalkış sırasında infilak etmişti. Ayrıca roketin dikey inişi sırasında yaşanan sorunlardan dolayı patlama meydana gelmişti. Ancak ilk defa bir test sırasında roketin patladığını şahit oluyoruz.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!