Rapora Göre iOS ve Android Cihazlar, Her 4,5 Dakikada Bir Verilerimizi Şirketleriyle Paylaşıyor

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, birçok şirket veri paylaşımı ve kullanıcı gizliliği konusunda radar altına girdi. Apple, Google, Facebook veya başka bir şirket olsun, hepsi son 3-4 yılda en az bir kez soruldu. Verilerinizi şirketlerle paylaşmaktan hoşlanmayanlardan biriyseniz, ekstra dikkatli olmalısınız. Ancak firmalara verilen verilerinizi ne kadar kontrol etmeye çalışırsanız çalışın, yeni bir rapor, özellikle Apple iPhone‘lar ve Google Android telefonlar söz konusu olduğunda bunun yine de gerçekleştiğini belirtiyor. The Irish Times‘ın haberine göre hem Android telefonlar hem de iPhone‘lar şirketlerine her 4 buçuk dakikada bir veri gönderiyor.

Telefonunuzda aktif olarak çalışıyor olsanız da olmasanız da verilerin paylaşıldığı eklendi. Rapor, Trinity College Dublin‘den Profesör Doug Leith tarafından yapılan bir araştırmaya atıfta bulunuyor.

“Sanırım çoğu insan, Apple ve Google’ın iCloud veya Google Drive gibi hizmetler sağlamak için telefonlarımızdan veri toplamaları gerektiğini kabul ediyor. Ancak telefonlarımızı sadece telefon olarak kullandığımızda – arama yapmak ve almak ve başka bir şey yapmamak için – Apple ve Google’ın neden veri toplamaya ihtiyacı olduğunu anlamak çok daha zor “diyor.

Google‘ın Android‘inin genellikle iPhone‘lardan daha fazla veri paylaştığı söylense de, her iki şirketin de neredeyse aynı veri paylaşım uygulamalarını izlediği ekleniyor. Testte, bir iPhone‘daki 52KB‘ye kıyasla, boşta olan bir Google Pixel‘in 12 saatte bir 1MB veri gönderdiği ortaya çıktı. Şirketler tarafından paylaşılan bazı detaylar, donanım seri numarası, Wifi MAC adresi, IMEI, telefon numarası ve bir SIM‘in takılmasıyla ilgili.

Leith, bu veri toplama sürecinden çıkmanızın hiçbir yolu olmadığından bahseder.

Apple henüz bu konu hakkında yorum yapmamış olsa da, Google sözcüsü bu tür verilerin yazılımın güncel olmasını ve hizmetlerin amaçlandığı gibi çalışmasını sağlamalarına yardımcı olduğunu söylüyor. Bir Google sözcüsü “Bu araştırma, akıllı telefonların nasıl çalıştığını ana hatlarıyla gösteriyor” dedi. Modern otomobiller, araç bileşenleri, güvenlik durumları ve hizmet programları hakkında düzenli olarak temel verileri otomobil üreticilerine gönderiyor ve cep telefonları da benzer şekillerde çalışıyor. Bu rapor, iOS veya Android yazılımının güncel olduğundan, hizmetlerin amaçlandığı gibi çalıştığından ve telefonun güvenli olduğundan ve verimli bir şekilde çalıştığından emin olmaya yardımcı olan iletişimleri ayrıntılarıyla anlatıyor. “

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!