Nisan ayı Android sürümlerinin kullanım oranları

Nisan ayı  Android sürümlerinin kullanım oranlarına göre, Marshmallow sürümünde yükseliş hızlı bir şekilde devam ederken, diğer sürümlerin de yavaş yavaş düştüğünü görüyoruz.

Nisan ayı Android sürümlerinin kullanım oranları

Marshmallow sürümü Mart ayında %2.3 yükselerek kullanım oranını ikiye katlamıştı. Nisan ayında ise bu artışın %2.9 seviyelerine geldiğini görüyoruz. %7.5 kullanım oranına ulaşan Marshmallow, böyle devam ederse 5 ay içinde en çok kullanılan Androd sürümü olacak.

Lollipop tarafında bir yandan Marsmellow’a geçiş olurken, diğer yandan da büyük bir hızla KitKat sürümünden Lollipop’a geçildiğini görüyoruz. Bu oranın yaklaşık olarak dengede olması nedeniyle Lollipop sürümünün %0.2‘lik gibi oldukça küçük bir oranda düştüğü görülüyor.

Nisan ayı Android sürümlerinin kullanım oranları_1

KitKat sürümünde de %33.4‘ler de %32.5‘lere doğru bir gerileme var. Yaklaşık olarak %0.9 oranla düşen Kitkat sürümü, geçtiğimiz aylara göre daya düşük bir oranla düşüş yaşamış.

Jelly Bean sürümünde de çok büyük olmasa da yine bir düşüş yaşanmış. %21.3 den %20.1‘e kadar gerileyen Jelly Bean, yaklaşık olarak %1.2’lik bir oranla düşüş yaşamış.

Yine Ice Cream Sandwich sürümü %2.2‘den %2.0‘a, Gingerbread sürümü, %2.6’dan %2.2‘ye gerilemiş. Oldukça eski olan bu sürümlerinde çok büyük açıklar olmasına rağmen hala daha kullanımda olması da oldukça garip.

Froyo sürümünde bir düşüş olmazken, tablo genel itibariyle Marshmallow‘un yükselişi ve diğer Android sürümlerinin az da olsa düşüşleri yönünde. Bu ay için tanıtılması beklenen yeni Android sürümü Android N ile artık tablonun daha da kalabalık göreceğiz.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!