NASA, Elektrikli Uçakların Geliştirilmesinde Büyük Bir Rol Oynamak İstiyor

Herkesin gözleri Mars görevi konusunda eğitilmişken, NASA aynı zamanda Dünya’ya geri dönüş uçuşlarını daha çevre dostu hale getirmek için çalışıyor. Uzay ajansı, havacılık endüstrisi ile yeni bir ortaklık yoluyla, EAP sistemi kullanan gelecekteki uçaklar için tasarım ve modelleme araçlarını geliştirmek istiyor. Ayrıca, entegre megawatt sınıfı güç aktarma sistemlerine sahip ses altı uçaklar için yer ve uçuş gösterileri için teklifler arıyor.

NASA, 2035 yılına kadar küresel filolara EAP teknolojisini tanıtmak amacıyla sistemleri uçuş halindeyken sergilemek istiyor. Özellikle, turboproplar, bölgesel jetler ve tek koridorlu uçaklar gibi daha küçük uçaklarda (ticari uçuşlar dahil) EAP kullanımını hedefliyor. Teklifler için son tarih 20 Nisan.

NASA, yaptığı çalışmaların, uçakların itiş gücünün elektrifikasyonunun, enerji kullanımını ve karbon ve nitrojen oksit emisyonlarını azaltmada önemli bir etkiye sahip olabileceğini, aynı şekilde elektrik motorlarının iklim değişikliğine katkıda bulunan daha az emisyon ürettiğini gösterdiğini söylüyor.

Daha sürdürülebilir hava yolculuğu için baskı, hem üreticiler hem de düzenleyiciler için sıcak bir konu haline geldi. Kar amacı gütmeyen Hava Taşımacılığı Eylem Grubu’na göre, salgın endüstriyi etkilemeden önce uçuşlar 2019’da 915 milyon ton CO2 üretti ve tüm insan kaynaklı CO2 emisyonlarına yüzde 2 katkıda bulundu.Ama havada değişim olabilir.

Ocak ayında Boeing, tüm uçaklarını 2030 yılına kadar yüzde 100 sürdürülebilir yakıtlarla (bitkisel yağ, hayvansal yağlar ve tarımsal atıklardan yapılan) uçurma sözü verdi. AB’nin Havacılık Güvenliği Ajansı, uçuşlar için eko-sıralama etiketleri oluşturmayı planlarken, karbon salımı istatistikleri şu anda bölgedeki tren biletlerine basılmaktadır. NASA, kendi adına, iklim planı üzerinde Biden yönetimiyle birlikte çalışmakla görevlendirilen ilk kıdemli iklim danışmanını bu ayın başlarında atadı.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!