Microsoft’un Windows 11 Etkinliğinden Neler Beklemeliyiz?

Microsoft, bu hafta içinde canlı olarak yayınlanacak ve “Windows için sırada ne var”ın başlatılacağı bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Evet, Microsoft’un işletim sisteminin bir sonraki güncellemesi olan Windows 11‘i piyasaya sürmesi beklendiği için bu çok önemli. Microsoft başkanı Satya Nadella, Microsoft Build geliştirici konferansında şirketin Windows‘un bir sonraki sürümünü duyurmayı planladığını söylemişti. Bunun aynı zamanda “Windows’un son on yılın en önemli güncellemelerinden biri” olduğu söyleniyor.

Microsoft‘un da bu etkinlikte Windows 11‘in çıkış tarihini duyurması bekleniyor ancak henüz bir onay yok. Söylentilere göre Microsoft, Windows 11‘i yılın ikinci yarısında piyasaya sürmeyi planlıyor. Windows 11‘in de yıl sonuna kadar halka açılacağı söyleniyor. Windows 11‘in fiyatlandırmasına gelince, bununla ilgili de bir onay yok. Microsoft, Windows 11‘i Windows 10 kullanıcılarına ücretsiz bir yükseltme olarak sunabilir ve isteğe bağlı bir yükseltme de olabilir. Ancak Microsoft, 2025’te Windows 10 desteğini sonlandıracağını onayladı.

İşletim sisteminin bitmemiş bir yapısı olması gereken bir sızıntıyla Windows 11‘e zaten erken bir bakış attık. Windows 11, yenilenmiş bir kullanıcı arayüzü, yeni bir başlat menüsü ve görev çubuğu tasarımı ile birlikte gelir. Yeni kullanıcı arayüzü ve Başlat Menüsü, geliştirmesi resmi olarak durdurulan Windows 10X‘e de benziyor. Görev çubuğu menüsü, Başlat Menüsü ve şimdi merkeze yerleştirilen uygulamalarla büyük bir değişiklik geçirdi. Arama seçeneği de Başlat Menüsünün yanına yerleştirilmiştir.

Windows 11 işletim sistemiyle mağaza bilhassa teknik açıdan büyük yenilikler barındıracak. Microsoft CEO’su Satya Nadella geçen ay yaptığı açıklamada, “Her Windows geliştiricisi için daha fazla fırsat yaratacağız. Uygulama oluşturmak, dağıtmak ve bunlardan para kazanmak için yenilikçi ve açık platform arayan yaratıcı insanları memnuniyetle karşılayacağız.” demişti. Nadella böylelikle Windows’un genel olarak dış dünyayla daha uyumlu bir platform olacağının sinyallerini vermiş oldu.

Windows logosu da artık yamuk logonun aksine karedir. Yeni Windows logosu, önceki keskin kenarlar yerine yuvarlatılmış köşelere de sahiptir. Dosya gezgini ayrıca Windows 11‘de yeniden tasarlanmış bir simgeye kavuştu. Diğer değişiklikler arasında Windows 10X‘e benzer yeni bir kurulum deneyimi ve yeni bir Windows başlangıç ​​sesi yer alıyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!