Microsoft, Xbox’ın Otomatik HDR Özelliğini PC’lerde Test Ediyor

Microsoft, Auto HDR özelliğini Xbox Series X ve Series S konsollarından PC‘ye taşıyor. Windows 10‘un Build 21337 ve üzeri sürümleriyle, PC oyuncuları ilk etapta HDR‘yi desteklemek için ustalaşmamış 1.000’den fazla DirectX 11 ve 12 oyuna gelişmiş ton eşleme ekleme özelliğini deneyebilir. Microsoft‘a göre Auto HDR, uyumlu bir monitörünüz olduğu sürece oyunlarınıza akıllıca renk ve parlaklık bilgisi ekleyecektir.

Özelliğin nasıl çalıştığını yukarıdaki karşılaştırmada görebilirsiniz. Microsoft, görüntünün HDR olmayan bir ekranın başarıyla çoğaltabileceği bölümlerini göstermek için gri tonlama kullanır. Gears 5‘in yerel HDR sunumu, gölgelerinde ve vurgularında en fazla ayrıntıya sahiptir, ancak Otomatik HDR sunumu bile SDR muadilinden önemli ölçüde daha fazla bilgiye sahiptir.

Windows Insider olduğunuz sürece, Windows HD Renk Ayarları sayfasına giderek bu özelliği etkinleştirebilirsiniz. Bunun PC‘lerdeki HDR manzarasını nasıl etkilediğini görmek ilginç olacak. Format, Windows 10‘da herkesin bildiği gibi dağınıktır. Dahası, tüm HDR özellikli monitörler eşit şekilde üretilmemiştir. Video Elektronik Standartları Birliği (VESA), DisplayHDR sertifikasına göre altı farklı katmana sahiptir. Yüksek yenileme hızlarına vurgu yapan çoğu oyun monitörü, eğer uygunsa, daha düşük kategorilerden birine girer. Bu, teknolojinin keyfini konsollarda ve TV‘lerde yapabileceğiniz şekilde zorlaştırdı.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!