Microsoft, Windows 7 İçin Windows Update Sürücü Güncellemelerini Sonlandırdı

Windows 7, Microsoft‘tan destek almayı bırakalı neredeyse bir buçuk yıl oldu. Her gün daha savunmasız olan bir Windows 7, bugünden itibaren sürücüleri güncelleyemeyecek, sistemin düzgün çalışması için temel bir şey. Windows 7 SP1, Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2‘yi etkileyen ve Windows Update aracılığıyla güncellenemeyecek bir değişiklik.

17 Haziran 2021’den itibaren Microsoft, yukarıda belirtilen Windows sürümleri için sürücü yayınlamayı durduracaktır. Dün Windows 11‘in hala Windows 7 çalıştıran bilgisayarlar için ücretsiz bir güncelleme olduğunu görme ihtimalimizle örtüşen bir haber.

Uçuruma bir adım daha

Windows 7 SP1 ve Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2 için SHA-1 Güvenilir Kök Sertifikası, 9 Mayıs 2021’de geçersiz hale geldi; bu değişiklik, Microsoft ortaklarının SHA imzalı sürücüleri -2 yayınlamasına neden oldu. işletimsel sorunlara neden olan, Windows Server cihazlarında uyumsuzdur. Microsoft‘un Windows Update’te SHA-2 imzalı sürücüleri yayınlamayı durdurmasına neden olan sorunlar.

Bu şekilde, bundan böyle Windows 7 bilgisayarları, sürücüleri Windows Update aracılığıyla normal şekilde güncelleyemeyecek. Destek sayfasında, bir istisna olduğu için Microsoft izlenecek adımları ayrıntılı olarak açıklar.

Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri (ESU) programının parçası olan müşteriler, optimum sürücü güvenilirliğini sağlamak için güncellenmiş sürücülere erişmeye devam edebilir.

“Kuruluşunuz Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri (ESU) programını kullanıyorsa, Windows Server Update Services’ı (WSUS_ ve desteklenen diğer yöntemler) kullanarak yönetilen cihazlarınıza sürücü dağıtma olanağına sahip olmaya devam edeceksiniz.”

Bu durumda, Windows Donanım Uyumluluk Programı (WHCP) içindeki Windows 7 ve Windows Server sürücüleri Ocak 2023’e kadar kullanılabilir olmaya devam edecektir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!