Microsoft, Windows 10 21H1 Güncellemesini Yayınladı

Windows 10‘un bir sonraki büyük güncellemesi olan 21H1 sürümü, 2021’in ilk yarısında sunulacak ve uzaktan çalışma senaryolarını iyileştirmeye odaklanacak. Microsoft geleneksel olarak yılda iki büyük Windows güncellemesi sunar; daha büyük özelliklerin çoğu ilkbaharda düşer ve sonbaharda daha küçük bir güncelleme olur. BT yöneticileri bu yaklaşıma alışkın olsa da, Microsoft 2021 için bu ritmi tersine çeviriyor gibi görünüyor.

Microsoft’un Windows Servis ve Teslimat Başkanı John Cable, “Windows 10, sürüm 21H1, güvenliği, uzaktan erişimi ve kaliteyi artıran kapsamlı bir dizi özelliğe sahip olacak” diyor. “Bu güncellemede yayınladığımız özellikler, müşterilerin şu anda en çok güvendiklerini söyledikleri temel deneyimlere odaklanıyor.” Bu iyileştirmeler şunları içerecektir:

Hem harici hem de dahili Windows Hello kameralar mevcut olduğunda varsayılanı harici kamera olarak ayarlamak için Windows Hello çoklu kamera desteği.
Windows Defender Application Guard performans iyileştirmeleri, belge açma senaryo sürelerini optimize etme dahil.
Windows Yönetim Araçları (WMI) Grup İlkesi Hizmeti (GPSVC), uzaktan çalışma senaryolarını desteklemek için performans iyileştirmesini güncelliyor.

Windows kamera değişiklikleri, yakında harici bir Windows Hello kamera takabileceğiniz ve halihazırda yerleşik bir Windows Hello kamerası olan bir dizüstü bilgisayarda yüz algılama avantajlarından yararlanabileceğiniz anlamına gelir. Şu anda, Windows bu senaryoyu iyi desteklemiyor, ve bu Logitech Brio gibi kameraların Microsoft’un Surface serisi gibi Windows Hello kameralara sahip cihazlarla düzgün çalışmadığı anlamına geliyor.

Microsoft’un bu 21H1 sürümüne yönelik diğer iyileştirmeleri, BT yöneticilerinin uzaktan çalışma desteğini iyileştirmesi için açıkça tasarlanmıştır. Bu, Microsoft’un yerleşik anti-virüs yazılımı için belge açılış sürelerinin iyileştirilmesini ve Windows’un yönetim ve yapılandırma tarafında performans iyileştirmelerini içerir.

Bu 21H1 güncellemesi, Windows’a yapılan aylık toplu güncellemeler gibi çok hızlı bir şekilde yüklenecektir. Microsoft bugün bu 21Y1 güncellemesini beta test kullanıcıları ile test etmeye başladı ve bunu tüm Windows 10 kullanıcılarına “bu yılın ilk yarısında” sunmayı planlıyor.

Microsoft’un ayrıca 2021’in sonlarında daha büyük bir Windows 10 güncellemesi sunması bekleniyor. Şirket, kod adı Sun Valley olan “Windows’un kapsamlı bir görsel gençleştirmesi” planlıyor. Microsoft, önümüzdeki aylarda yapılacak özel bir etkinlikte Windows’ta bir sonraki büyük değişikliklerini detaylandırmayı planlıyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!