Microsoft, Edge’in artık “Windows 10’da En İyi Performans Gösteren Tarayıcı” Olduğunu İddia Ediyor

Microsoft şimdi masaüstü tarayıcı savaşında performans tacını talep ediyor. Yazılım üreticisi, performansı ve başlatma sürelerini iyileştirmek için geçen yıl Edge’e kademeli olarak yeni özellikler ekliyor. Bu eklemeler, Google Chrome 91‘i bugün yayınlasa bile, Microsoft‘un kendisini performans kazananı olduğunu iddia etmesine izin verdi.

Microsoft Edge ekibi bir blog gönderisinde “Microsoft Edge sürüm 91 bu hafta piyasaya çıktığında Microsoft Edge, Windows 10’da en iyi performans gösteren tarayıcı olacak” diyor.

Microsoft, yeni başlangıç ​​destekleme özelliğini ilk olarak Mart ayında Edge‘de sunmaya başladı ve tarayıcının yüzde 41’e kadar daha hızlı başlatılmasını sağladığını iddia etti. Tarayıcı performansını iyileştirmek için tasarlanan yeni uyku sekmeleri özelliği de bu yılın başlarında ortaya çıktı. Edge artık etkin olmayan sekmeler için sistem kaynaklarını otomatik olarak serbest bırakıyor, bu da yeni sekmelerin daha iyi çalışmasına yardımcı oluyor veya tarayıcının arka planda bellek ve CPU kaynaklarını tüketmesini engelliyor. Microsoft ayrıca şu anda test aşamasında olan Edge için ayrı bir performans modu üzerinde çalışıyor.

Google da Chrome‘un daha fazla RAM yemesine izin vermiyor. Chrome‘da yapılan son güncellemeler, bellek kullanımını azaltmak ve performansı artırmak için daha gelişmiş bir bellek ayırıcı ile performansa daha fazla odaklanmayı içeriyordu. 2020’de Chrome‘da yapılan son güncelleme de tamamen verimlilikle ilgiliydi.

Microsoft ayrıca, Chrome ve diğer Chromium tabanlı tarayıcılara da fayda sağlayacak olan Chromium tarayıcı projesine 5.300 taahhütte bulunduğunu açıkladı. Uyku sekmeleri ve başlangıç desteği Edge için özellikler olsa da Microsoft, Google‘ın Chrome‘un sekme yönetimini iyileştirmesine yardımcı oldu ve rakipler çeşitli temel Chromium iyileştirmeleri üzerinde birlikte çalıştı.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!