Mart ayı Android sürümlerinin kullanım oranları

Mart ayı Android sürümlerinin kullanım oranları göre, Froyo ve Gingerbread sürümleri sabit kalırken, Ice Cream  Sandwich, Jelly Bean, KitKat ve Lollipop sürümlerinin düştüğünü görüyoruz.

Mart ayı Android sürümlerinin kullanım oranları

Froyo ve Gingerbread sürümleri %0.1 ve %2.6 ile sabit kaldığını görüyoruz. Froyo sürümü zaten uzun bir süredir bu payını koruyordu, Gingerbread’de görünüşe göre artık çok daha yavaş düşecek.

Ice Cream Sadwich sürümü ise %2.3‘den %2.2‘ye gerilemiş. Yine bu tarafta da düşüş oranında bir azalma var, zira geçtiğimiz aylarda %0.2 oranında bir azalış gözlemlemiştik.

Jelly Bean sürümünün %22.3‘den %21.2‘ye gerilediği görülüyor. Yine %1.1 ile ortalama bir seviyede düşüş yaşandığını görüyoruz. Ancak geçen aya göre biraz daha az düştüğünü de belirtelim.Mart ayı Android sürümlerinin kullanım oranları_001

KitKat sürümünde de %34.3‘de 33.4‘de bir düşüş yaşanmış. %0.9 ile ortalama bir oranda düşen Kitkat sürümü yine geçtiğimiz aya göre (%1.2) daha az düşüş yaşamış.

Tabloda en büyük paya sahip olan Lollipop sürümünün ilk defa düştüğüne tanık oluyoruz. %36.1‘den %35.8‘e gerileyen Lollipop sürümü ilerleyen aylarda da düşeceği tahmin ediliyor.

Bu düşünün en büyük nedeni, Sony, LG ve Samsung gibi büyük telefon üreticilerinin amiral gemi telefonlarına Marshmallow sürümünü dağıtması olarak görülüyor. İlerleyen aylar daha çok satışa yapmış orta üst seviye ve eski amiral gemi telefonlara Marshmallow güncellemesini dağıtmasıyla Lollipop’da çok daha büyük bir düşüş göreceğiz.

En son çıkan Android sürümü Marshmallow’a gelecek olursak, 7 ay çıkmasına rağmen ilk defa bu kadar büyük bir yükseliş yaşıyor. %2.3‘de %4.6‘ya çıkan Marshmallow kullanım oranı geçtiğimiz ayı 2’ye katlamış. Yine bunun asıl nedeninin yeni çıkan amiral gemi (Galaxy S7, LG G5, Xperia X) ve güncelleme alan amiral gemi telefonlar olduğunu söyleyebiliriz.

Mayıs ayında Android N’nin lansmanı yapılacak ancak 7 ay önce çıkmış bir sürüm için hala yetersiz bir kullanım oranı. Google’da bu tablonun farkında olacak ki geçtiğimiz aylar Android N’yi lansmandan 2 ay önce çıkartarak hem telefon üreticilerini, hem de uygulama geliştiricileri olaya daha önceden dahil ederk güncelleme sürelerini kısaltmaya çalışıyor. Umarız Google’ın planladığı gibi bir hızlanma görürüz, zira ortada olan tablo hiç iç açıcı değil.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!