LTPO Ekranı Nedir ve OLED’den Daha İyi Mi?

Akıllı telefonları güç açısından daha verimli hale getirip tek bir şarjla daha fazla kullanım elde edebilseydik harika olmaz mıydı? Apple ve Samsung tarafından kullanılan LTPO ekran teknolojisinin arkasındaki fikir tam olarak budur. İşte yarının dokunmatik ekranlarından neler bekleyebileceğiniz.

LTPO Ekranı Nedir?

LTPO, düşük sıcaklıkta polikristalin oksit anlamına gelir ve OLED ekranlarda görülen belirli bir arka plan teknolojisi türünü ifade eder. OLED, akıllı saatlerden akıllı telefonlara ve daha büyük tüketici ekranlarına kadar her şeyde bulunan benzersiz bir kendinden yayıcı ekran türü olan organik ışık yayan diyot anlamına gelir.

OLED ekranlar, genellikle ekranın arka planını oluşturan ince film transistörler (TFT’ler) için düşük sıcaklıkta polikristalin silikon (LTPS) kullanır. Apple, hem LTPS hem de Indium Gallium Zinc Oxide’den (IGZO) yararlanarak, üretimi canlı tutarken yeni faydalar sunmak için LTPS ve LTPO teknolojisinin bir kombinasyonunu kullanabilir.

Bunların tümü, yenileme hızlarını değiştirebilen ekranlar üretmek amacıyla yapılır. Apple teknik olarak bu ekran teknolojisini Apple Watch Series 4‘te kullandı, ancak gerçek avantajlar, her zaman açık ekranıyla Apple Watch Series 5 piyasaya sürülene kadar görülmemişti.

LTPO, dinamik bir yenileme hızına izin vermek için ekran denetleyicisi ile grafik işlem birimi (GPU) arasında ek bileşenlere ihtiyaç duymadığından bir devrimdir.

LTPO, Apple tarafından geliştirilmiş bir teknoloji (patentlerini kendisinde bulunduruyor) olsa da, Samsung, ana rakiplerinden birine telif ücreti ödemesini gerektirmeyen benzer bir görüntüleme teknolojisi üzerinde çalışıyor. Samsung’un sürümü, hibrit oksit ve polikristalin silikon (HOP) olarak bilinir.

LTPO Ne Fayda Sağlar?

Akıllı telefonunuzun ekranı diğer tüm bileşenlerden daha fazla güç kullanır. OLED ekranlar, LCD benzerlerinden daha verimli olsalar da, çip üzerindeki sistem veya Wi-Fi ve Bluetooth gibi kablosuz teknolojiler gibi diğer bileşenlere kıyasla pil ömrünün büyük bir bölümünü tüketmeye devam ederler.

LTPO’nun ana avantajı, yenileme hızını değiştirerek bu güç tüketimini azaltmaktır. Apple, Apple Watch Series 5‘i (ve onun halefini) tam da bu şekilde yarattı. En yeni Apple giyilebilir cihazlar, tüm gün pil ömrünü korurken, her zaman açık ekranlara sahip.

“Yenileme hızı” terimi, hertz (Hz) cinsinden frekansla ölçülen, bir ekranın saniyede kaç kez güncellendiğini ifade eder. Çoğu akıllı telefon 60 Hz ekran kullanır, ancak 120 Hz modelleri mevcuttur (ve Apple’ın kendisi daha yüksek yenileme oranını kullanan bir “ProMotion” iPad üretmektedir).

Daha yüksek yenileme hızı, enerji verimliliği pahasına daha hızlı yanıt veren ve daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlar. Yenileme hızını Apple’ın en son giyilebilir cihazlarına göre 1 Hz’e (esasen saniyede bir kare) düşürerek, ekran daha az talepte bulunduğundan ve ekrandaki içerikte değişiklik yaptığından enerji korunabilir.

Örneğin, telefonunuz bir bildirim aldığında sizi bilgilendirmek için yanar. Bu süre zarfında, ekranda herhangi bir hareketli nesne olma olasılığı düşüktür. Yenileme oranını düşürerek kullanıcı deneyiminden hiçbir şekilde ödün verilmez. Bildirimi kontrol etmek için telefonunuzu elinize aldığınızda, yenileme hızı genel kullanıma daha uygun bir frekansa geri getirilebilir.

Bu teknoloji, işletim sisteminin her yerinde dinamik olarak kullanılabilir. Örneğin, cihazınız bir podcast veya müzik için “Şimdi Yürütülüyor” ekranını görüntülüyorsa, ekran yenileme hızı önemli ölçüde azaltılabilir. Teorik olarak, yüksek kare hızlarından yararlanan oyunlar, eğer Apple bunu yapmak için gerekli araçları sağlayacaksa, tam 120 Hz’nin kullanılmasını “talep edebilir”.

Apple, küratörlüğünü yaptığı kullanıcı deneyimi açısından sıkı bir gemi işlettiği için, şirket, kilit ekranını görüntülerken veya bir görüntülü arama yaparken olduğu gibi belirli durumlarda daha verimli yenileme oranları “uygulayabilir”. Apple’ın FaceID kameraları ekrana baktığınızı zaten anlayabilir, bu nedenle işletim sistemi kimsenin izlemediğini gördüğünde yenileme oranlarını düşürmek bile mümkün olabilir.

LTPO Ekranları Hangi Cihazlar Kullanır?

LTPO‘nun getirdiği avantajlardan gerçekten yararlanan ilk cihaz Apple Watch Series 5‘ti. Şirket, 1Hz’e kadar inebilen bir yenileme hızıyla “her zaman açık” ekran teknolojisini duyurduğunda akıllı saat büyük ses getirdi.

Apple henüz LTPO giyilebilir teknolojisini iPad Pro‘da görülen yüksek yenileme hızına sahip ekranla birleştirmedi, ancak Mart 2021 itibarıyla önde gelen sızıntılar şirketin bu teknolojiyi yakın gelecekte bir iPhone‘a eklemeyi planladığını öne sürüyor.

Bu arada, Samsung’un HOP teknolojisini kullanan LTPO ekranları çoktan ortaya çıktı. Bu ekranlar, Samsung Galaxy Note 20 Ultra ve Galaxy S21 Ultra gibi amiral gemisi cihazlarla sınırlandırılmıştır. Anandtech’in S21 Ultra‘da kullanılan ekran üzerinde yaptığı analiz, enerji tüketimi açısından “büyük verimlilik iyileştirmeleri” olduğunu belirtti.

İleri Bir Adım Daha

LTPO teknolojisi, akıllı telefonlar ve giyilebilir cihazlar gibi taşınabilir cihazlar için bir başka adım daha sunuyor. Bu iyileştirmeler, gözle görülür şekilde iyileştirilmiş görüntü kalitesi açısından hemen fark edilmez, bunun yerine pil ömrünü uzatmaya yardımcı olacak verimlilik kazanımları sağlar.

LTPO ekranlarının nasıl yaygınlaşacağı görülecek. Şu anda, daha yüksek yenileme hızlarından yararlanan ileri teknoloji cihazlara yöneliktirler, bu nedenle bunların amiral gemisi iPhone‘larda ve giyilebilir cihazlarda çok geçmeden göründüğünü görünce şaşırmayın.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!