Kuo: iPhone’lar 2023’te Apple’ın Kendi 5G Modemlerine Geçecek

Apple, CPU ve GPU geliştirmeyi şirket içinde getirdi ve en az 2019’dan beri kendi 5G modemlerini tasarlamak istediği söylentileri dönüyor. O zamanlar ilk kendi silikon modemlerin 2022 iPhone‘larda ortaya çıkacağına inanılıyordu, ancak Ming-Chi Kuo‘nun son yatırımcı notu bunu “en erken 2023” olarak revize ediyor.

Bu, Barclays’teki bir analist ekibinin 2023’e işaret eden daha önceki bir raporuyla aynı çizgide. Modem hem alt 6 hem de mmWave 5G‘yi destekleyecek.

Apple, ilk olarak Aralık 2020’de bir modem üzerinde çalışmaya başladığını resmen doğruladı. Birkaç ay önce, Almanya’nın Münih kentinde yeni bir Ar-Ge tesisi inşa etmek için 1 milyar avroluk yatırım yılını duyurdu. Ana hedefleri 5G‘yi ve geleceğin kablosuz teknolojilerini geliştirmek olacak, ancak diğer teknolojileri de keşfedecek. Apple‘ın Münih’teki tesisi 5G ve diğer kablosuz teknolojileri geliştirecek.

Apple‘ın ürünleri için tüm donanım ve yazılım yığınını kontrol etme arzusunun yanı sıra, modem işi oldukça tartışmalıydı – bir patent anlaşmazlığı Apple‘ın uzun vadeli modem tedarikçisi Qualcomm‘u bırakmasına ve 2018’de daha düşük Intel tasarımlarına geçmesine neden oldu. Intel‘in modem bölümü kar elde etmek için mücadele etti, bu nedenle şirket bu pazardan çıktı ve bölümünü 2019’da 1 milyar dolara Apple‘a sattı.

Bu, Apple‘ın kendi 5G modemlerini geliştirmek için temel teşkil eder. Ancak şirket şimdilik Qualcomm‘a geri döndü. Mahkeme belgeleri, iPhone 12 serisinin X55 5G modemi kullandığını ve iPhone 13 ve 14 nesilleri için X65 ve X70 modemlerin bir karışımını kullanmak üzere 2023’e kadar bir anlaşma yapıldığını ortaya koydu.

Bu, Apple‘ın kendi 5G modeminin 2023’te piyasaya sürülmeye hazır olmaması durumunda bir geri dönüş planına sahip olduğu anlamına gelir. Ancak hazırsa, Qualcomm milyonlarca sipariş kaybedecek. Apple‘ın işi, geçen yıl çip devinin satışlarını etkileyici seviyelere çıkardı. Her iki durumda da yazı duvarda.

Kuo, bunun Qualcomm‘u kaybedilen satışları telafi etmek için 5G tasarımlarını orta seviyeye ve hatta giriş seviyesi segmentlere daha da zorlayacağına inanıyor. Yaklaşan bir başka sorun da, mevcut yonga kıtlığının şirkete şu anda çok fazla pazarlık gücü vermesi, ancak bu sonunda gevşeyecek ve Qualcomm (ve hatta MediaTek) fiyatları düşürme baskısını hissedecek.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!