Intel, Yüz Tanıma Teknolojisi RealSense ID’yi Piyasaya Sürdü

Intel, RealSense derinlik algılama teknolojisine (Gizmodo aracılığıyla) dayanan bir yüz tanıma çözümü olan RealSense ID’yi piyasaya sürdü. RealSense, dokunmasız etkileşim için Kinect tarzı bir kamera olarak başladı, ancak RealSense Kimliği, Intel’in kamera işini önce güvenli, cihaz üzerinde yüz tanımaya doğru yeniden konumlandırma girişimi gibi görünüyor ve aynı zamanda potansiyel olarak şirketi tartışmalı çapraz ateşe sokuyor.

RealSense Kimliği, yüzleri tanımlamak için bir sinir ağı, yonga üzerinde özel bir sistem ve kullanıcı verilerini şifreleyen ve işleyen güvenli bir unsur içeren Intel’in derinlik algılama teknolojisi üzerine inşa edilmiştir. Gizmodo, cihazın zamanla yüz kılları, çeşitli cilt tonları ve yüz maskeleri etrafında çalışarak bir yüzü öğrenmesi ve ona uyum sağlaması gerektiğini söylüyor. Teknoloji, diğer ürünlere entegre edilebilen bir modülde veya bir bilgisayara takılabilen bağımsız bir çevre birimi olarak mevcut.

Intel, Yüz Tanıma Teknolojisi RealSense ID'yi Piyasaya Sürdü2

Intel’in RealSense teknolojisi, yıllardır ortalıkta dolaşıyor, yüzünüzü Fallout 4’e yerleştirmek gibi tuhaf, teknik demo kullanım durumlarında ve Windows Hello ile bir dizüstü bilgisayarın kilidini açmak gibi daha kullanışlı durumlarda ortaya çıkıyor. Intel, bu yeni RealSense uygulamasının ATM’ler, kayıtlar ve akıllı kilitler gibi çeşitli ayarlarda kullanılabileceğini önermektedir. Şirketin bahsetmediği şey, yüz tanımanın diğer popüler kullanımları: hükümetler ve kanun uygulayıcı kurumlar insanları izliyor ve profilini çıkarıyor.

Daha geçen yıl, Huawei tarafından oluşturulan yüz tanıma yazılımı, Çin’deki zulüm gören Uygur Türklerini izlemek için kullanıldı. Ve geçen yaz ABD’de, yüz tanıma teknolojisi New York Şehri Polis Departmanı tarafından saldırı ile suçlanan bir Black Lives Matter aktivistini izlemek için kullanıldı. Intel, cihazda yüz tanımayı işlediğini söylüyor, ancak bunun bir bankanın ATM’lerine veya yazar kasalarına erişmenizi sağlamak için nasıl çalışacağı net değil. Kötüye kullanım potansiyelinin ötesinde, yüz tanıma yazılımının hem ırk hem de cinsiyet için önyargılı olduğu ve yanlış pozitifler olasılığını ortaya çıkardığı bulundu.

Intel’in RealSense ID çevre birimi 99$ ‘a ön sipariş verilebilir ve RealSense ID Modülünü 750$’ a 10’luk bir pakette satın alabilirsiniz. Intel, Mart ayında sevkiyata başlamayı planlıyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!