Intel, Patent Davasında 2.18 Milyar Dolar Ödeme Yapacak

Bloomberg’in bildirdiğine göre Intel, yirmi yıllık patenti kaybettikten sonra 2.18 milyar dolar ödeme emri aldı. Bir jüri, Intel’in VLSI LLC adlı bir şirketin sahip olduğu saat frekansları ve voltaj ile ilgili patentleri ihlal ettiğine karar verdi. Şirket Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Intel bugünün jüri kararına kesinlikle katılmıyor” dedi. “Temyize gitmeyi planlıyoruz ve galip geleceğimize güveniyoruz.” açıklamasını yaptı.

VLSI CEO’su Michael Stolarski yaptığı açıklamada, “Jürinin, yeniliklerin değerini patentlere yansıdığı şekliyle kabul etmesinden ve jüri kararından son derece memnun kalmasından çok memnunuz,” dedi. 2010 ve 2012 yıllarına dayanan patentler, yıllar içinde birkaç kez el değiştirdi. Başlangıçta FreeScale Semiconductor ve SigmaTel’e verildi, ancak FreeScale daha sonra SigmaTel’i satın aldı ve sonunda 2015’te NXP Semiconductors tarafından yutuldu.

VLSI, 1979’da kurulmuş meşru bir yarı iletken şirketti ve ARM Ltd’nin orijinal yatırım ortaklarından biriydi. 1999’da Philips tarafından 1 milyar dolara satın alındı ​​ve bazı kısımları bugün Philips yan ürünü NXP’de hayatta kalıyor. Ayrı olarak, VLSI LLC dört yıl önce yeniden faaliyete geçti ve iki patentin kontrolünü yeniden kazandı. Bununla birlikte, Intel avukatı William Lee, şirketin hiçbir ürünü olmadığını ve gelirden tek potansiyel kaynağının dava olduğunu savundu. Lee jüriye “VLSI], 10 yıldır kullanılmayan iki patenti raftan aldı ve” 2 milyar dolar istiyoruz “dedi.

Dava, ABD’nin Teksas Batı Bölgesi Bölge Mahkemesinde Yargıç Alan Albright yönetiminde görüldü. Bloomberg, Albright, “2018’de federal yargıç olarak yemin etmiş ve mahkeme salonunu hızla patent sahiplerinin dava açabilecekleri en popüler yerlerden biri haline getirmiş eski bir patent davacı ve sulh yargıcı” olduğunu belirtti.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!