Intel İşlemci Pazar Payı, Apple Silikonu Nedeniyle Gelecek Yıl Yeni Düşük Seviyeye Düşebilir

Intel, büyük ölçüde Apple‘ın Mac bilgisayarlarında Intel işlemcileri kullanmaktan vazgeçme ve bunun yerine Apple silikonunu kullanma kararı sayesinde, pazar payının gelecek yıl yeni bir düşük seviyeye düşebileceğini görebilir.

Apple geçen yıl, hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlardan oluşan tüm Mac bilgisayarlarını kendi şirket içi işlemcilerini kullanmaya geçirmek için iki yıllık bir yolculuğa çıkacağını duyurdu. Apple‘ın geçişi gelecek yıl tamamlaması bekleniyor ve şimdiye kadar Apple silikonunun ilk yinelemesi M1 ile yalnızca dört Mac piyasaya sürdü.

‌M1‌ ve gelecek sürümlere sahip dört Mac’in bir sonucu olarak, Intel bu yıl Apple‘dan gelen siparişlerinin %50’sini kaybedecek ve sonunda Cupertino teknoloji devinden gelen tüm siparişleri kaybetmek Intel’in 2023’te pazar payının %80’in altına düşmesine neden olacak, DigiTimes‘a göre.

Ancak kaynaklar, Apple‘ın kendi geliştirdiği Arm tabanlı işlemci serisinin önümüzdeki yıl Intel’in payından önemli bir pay almada kilit rol oynamasının beklendiğini söyledi.

Intel‘in 2021’de Apple‘dan aldığı siparişlerin yaklaşık %50’sini kaybetmesi bekleniyor ve sonunda müşteriden hiçbir sipariş almayacak. Kaynaklar, Apple‘ın %10’luk pazar payını kaybetmesine ve AMD‘nin %10’luk bir payda daha sağlam kalmasına neden olurken, Intel‘in dizüstü bilgisayar pazarındaki payının 2023’te %80’in altına düşeceğini belirtti.

Intel, Mac‘lere karşı birden fazla pazarlama kampanyası yürüttüğü ve Intel işlemcilerle desteklenen dizüstü bilgisayarların Apple silikon Mac’lere kıyasla daha üstün olduğu görüşünü öne sürerek, Apple silikonunun işi üzerindeki etkisinin farkında görünüyor. Bloomberg, Apple‘ın gelecekteki Mac sürümleri için 32’ye kadar yüksek performanslı çekirdek ve 128 çekirdek seçeneğiyle yüksek kaliteli Apple silikon çiplerini test ettiğini bildirdi.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!