Google’ın Workspace Paketi Artık Ücretsiz ve Herkes Tarafından Kullanılabilir

Google, çevrimiçi hizmetlerinde büyük bir değişiklik yapıyor. Workspace teklifini (önceden G Suite olarak adlandırılıyordu) Google hesabı olan tüm kullanıcılara açıyor, yani artık Drive, Meet, Dokümanlar, E-Tablolar ve daha fazlasındaki ekstra özellikleri kullanmak için kurumsal bir profile sahip olmanız gerekmiyor. Bir basın açıklamasına göre, “şu anda şirketin tüketici, işletme ve eğitim alanlarındaki üç milyardan fazla mevcut kullanıcısının tamamı Google Workspace deneyiminin tamamına erişebiliyor.”

Bu entegre deneyimi etkinleştirmek için Gmail‘de Google Sohbet’i açmanız gerekecek; bu, ücretsiz hesapların Drive ve Dokümanlar gibi şeylere zaten erişimi olduğu için açıkçası büyük bir değişiklik gibi görünmeyebilir. Ancak Workspace, e-postalarda veya dokümanlarda akıllı öneriler, görevlere eklemek için diğer kullanıcılara @-bahsetme ve doğrudan Meet aramalarınızda Google Dokümanları, E-Tablolar veya Slaytlar sunma gibi özellikleri beraberinde getirir.

Bu özelliklerin çoğu artık ücretsiz hale gelirken, şirket bugün Google Workspace Individual adlı ücretli bir sürüm sunuyor. Küçük işletme sahiplerini hedefliyor ve “akıllı rezervasyon hizmetleri, profesyonel video toplantıları, kişiselleştirilmiş e-posta pazarlaması ve çok daha fazlasını içeren birinci sınıf yetenekler” sağlıyor.

Google Chat, Spaces ile daha Gevşek bir hal alıyor

Google bugün Workspace’i herkese açmakla kalmıyor, aynı zamanda bazı yeni özellikler de sunuyor. İlk olarak, Chat’teki Odalar (eski adıyla Hangouts) gelişiyor. “Yaz boyunca Rooms’u Spaces olacak şekilde geliştireceğiz ve ekiplerin ve bireylerin önemli olan her şeyin üstünde kalmasına yardımcı olan modern ve esnek bir kullanıcı arayüzü başlatacağız.” Bu tek sayfalık hedefler, durum göstergeleri, özel durumlar, “anlamlı tepkiler” içerecek ve daraltılabilir görünümler ve mesajları sabitleme yeteneği sunacaktır.

Temel olarak, Google Chat iş için daha güçlü hale geliyor ve biraz daha Gevşek gibi görünüyor. Mesajlaşma uygulamasından daha fazla işbirliği aracı sunmasına rağmen. Google ayrıca, “Alanlar, dosyalar ve görevlerle sorunsuz bir şekilde bütünleşecek” ve “bir proje için tüm ilgili bilgilerin, konuşmaların ve dosyaların düzenlenmesine” izin verdi. Konulara yönelik bu materyallerin birleştirilmesi, kuruluş çapında da yönetilebilir.

Şirketin sağladığı bazı resimlerde, Spaces, iş arkadaşlarınızla sohbet etmek için solda bir sütuna sahip olmanıza izin verirken, ekranın diğer üçte ikisi birlikte düzenlediğiniz Google Dokümanını gösteriyor gibi görünüyor. Sohbet sütununun en üstünde, konuşmaya bakma veya Dosyalarınızı veya Görevlerinizi görmek için geçiş yapma seçeneğiniz vardır. Ayrıca, sayfanın üst kısmındaki kendi dosya ve görevleriyle yeni bir sohbet açacak olan bir açılır menü aracılığıyla farklı bir ortak çalışan grubu da seçebilirsiniz.

Bu, Google’ın I/O’da taktığı Smart Canvas’tır ve Microsoft’un tüm üretkenlik araçlarınızı aynı sayfaya koyma konusunda benzer fikirlere sahip Fluid Framework’üne benzer.

Google Meet daha fazla Zoom benzeri oluyor

Şirket, Zoom ve Microsoft Teams gibi diğer hizmetlerin halihazırda sunduğu daha fazla özellik eklemeye devam ettikçe, görüntülü aramalar da bir yükseltme alıyor. Google Meet, bir Tamamlayıcı Modu, yeni denetleme denetimleri ve güncellenmiş Takvim LCV seçeneklerine sahip olacak. Geçen ayki Google I/O’da ön izlemesi yapılan Tamamlayıcı Modu, toplantı katılımcılarının kullandıkları cihazdan bağımsız olarak anketler, toplantı içi sohbet, el kaldırma, Soru-Cevap, canlı altyazılar ve daha fazlası gibi özelliklere erişmesine izin verecek. Şirkete göre, “Yoldaş Modu web’de ve Google Meet’in yakında çıkacak olan aşamalı web uygulamasında Eylül ayında kullanıma sunulacak ve yakında mobil cihazlara gelecek.”

Fiziksel ofislerde çalışmaya geri dönerken hibrit iş güçlerini barındırmak için Google, kişilerin bir aramaya uzaktan mı yoksa konferans odasında mı katılacaklarını paylaşabilmeleri için LCV’lerde konumlarını Takvim davetlerine belirtmelerine izin veriyor. Toplantı sahipleri, katılımcıların sesini kapatıp açmalarına ve toplantı sırasında toplantı sahibi olmayanların sunum yapmasını engellemelerine olanak tanıyan yeni denetleme araçları alacak. Ayrıca bir sunum devam ederken toplantı içi sohbeti askıya alabilirler.

Arka uçta Google, Workspace‘teki bazı güvenlik özelliklerini de geliştiriyor. Drive için istemci tarafı şifreleme ve yeni “Güven kuralları” ve etiketler ekliyor. İkincisi, yöneticilerin “dosyaları sınıflandırmasına ve hassasiyet seviyelerine göre kontroller uygulamasına” izin verecektir. Son olarak Google, Workspace‘te de kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım korumalarını geliştirdiğini söyledi.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!