Google, Yapay Zeka Tıbbi Sohbet Robotunun Testlerine Başladı

Son gelişmelere göre, Google’ın Med-PaLM 2 Yapay Zeka tıbbi sohbet modelinin testlerine Mayo Clinic ve bir dizi hastanede aktif olarak başladı. Tıbbi sorulara yanıt verebilme yeteneği sahip olan sohbet roboto, belgeleri özetleme ve yorumlama becerisi gibi bir çok özelliği ile ön plana çıkıyor.

Med-PaLM-2; Google’ın ChatGPT rakibi Bard’ın temelini oluşturan PaLM 2 büyük dil modeline dayanarak geliştirilmiş bir model. Eğitimi tıbbi lisanslama sınavlarının soruları ve cevaplarıyla birlikte tıbbi uzmanların gösterimleriyle tamamlanmış. Böylece sağlıkla ilgili soruları yanıtlama konusunda oldukça yetenekli olup, belgeleri özetleme ve araştırma verilerini düzenleme gibi görevleri de üstün başarıyla tamamlayabiliyor.

Google, Med-PaLM2 üzerindeki çalışmalarını ayrıntılı bir makalede yayınladı. Robot, tıbbi fikir birliğine uyum, muhakeme yeteneği ve doktorlar tarafından oluşturulan yanıtlara dayanarak yanıtlar üretebilme gibi olumlu bir dizi becerilere de sahip olduğunu kanıtlamış olsa da diğer Chat AI modellerinde olduğu gibi bazı doğruluk sorunları da makalede belirtilmiş. Ayrıca Google yapay zekayı ultrason teşhisi ve kanser tedavisi gibi alanlarda kullanmaya yönelik çalışmalar yaparak teşhis koymada insanların önüne geçebilecek görüntü işleme modelleri üzerinde de çalışıyor.

Google, bu gibi tıbbi modellerin “doktorlara sınırlı erişimi olan ülkelerde büyük değer taşıyabileceğine” inandığını açıkladı. Ancak şirket, teknolojinin hala gelişim aşamasında olduğunu kabul ediyor. Google’ın kıdemli araştırma direktörü Greg Corrado, “Bu tür bir teknolojinin, ailemizin sağlık yolculuğunda henüz tam anlamıyla yerini almadığını düşünüyorum” şeklinde konuştu. Bununla birlikte, teknolojinin sağlık hizmetlerinde yapay zekanın faydalarının genişletilebileceği alanları 10 kat artırabileceğini de vurguladı.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!