Google, Play Store’daki Yanıltıcı Uygulamalarla Mücadele Etmek İçin Yeni Bir Politika Yayınladı

Google, Play Store‘daki uygulamalar tarafından yürürlüğe konması amaçlanan yeni bir politika listesi duyurdu. Önlemler, kullanıcılarına zarar verebilecek yanıltıcı uygulamaları ayıklama girişimidir.

Bu politika güncellemelerinin ilki, uygulama meta verilerinin görüntülenmesini gerektirir. Uygulama meta verileri, kullanıcıların yüklemeyi seçtikleri ürün hakkında ilk izlenimlerini vermek için kullandıkları bilgilerdir. Bir uygulamanın başlığı, ekran simgesi ve geliştirici adları gibi ayrıntıların tümü bu başlığın altında yer alır. Bu nedenle, yalnızca geliştiriciler tarafından meta verilerin kötüye kullanılması Play Store kullanıcılarını yanıltmakla kalmaz, aynı zamanda kişisel verileri yüzeyde dostça görünen uygulamalarla yanlışlıkla paylaşarak onları kimlik avı saldırılarına tamamen açık bırakır. Doğal olarak, Google, platformlarındaki bu tür geliştiricilere oldukça karşıdır ve meta veri politikasının devreye girdiği yer burasıdır.

Politika, geliştiricilerin artık kesinlikle uyması gereken üç genel düzenlemeyi içerir. Birincisi, uygulama başlıklarının uzunluğunu 30 karakterle sınırlamaktır. Bu, daha övünen ve kapsayıcı başlıkları kısıtlayarak geliştiricileri kendi çalışmalarını adlandırırken daha doğru ve sınırlı bir kelime dağarcığı kullanmaya zorlar. İkinci düzenleme, eldeki uygulamayı aktif olarak teşvik eden veya en azından üstün işlevselliğinin imasını bırakan belirli anahtar kelimelerin yasaklanmasını gerektirir. Bu anahtar kelimeler ayrıca bir ürünün geliştiricilerini övmeye kadar uzanır. Son düzenleme, uygulama simgesi tasarımlarıyla ilgilidir. Özellikle, bir uygulamanın gerçek işlevinden daha fazlasını ima eden yanıltıcı tasarımlara izin verilmez ve bu nedenle App Store için onaylanmayacaktır.

İkinci yönergeler grubu, önizleme öğeleriyle ilgilidir. Bunlar, bir uygulamanın işlevselliğini görüntüleyebilen ek medyayı içerir. Örnekler arasında uygulamanın ekran görüntüleri, videoları ve açıklamaları yer alır ve bunlar genellikle bir uygulamanın belirlenen Play Store sayfasında aşağı kaydırılırken bulunur. Gelecekte başvurmak üzere uygulama mağazası seçimini yönetmek için 4 yönerge ayarlanmıştır. İlki, varlıkların uygulamayı doğru şekilde temsil edip etmediğini sorar. İkinci soru, tüm ek medyanın, kullanıcılara daha net bir resim sağlamak için bir uygulamanın işlevselliği hakkında yeterince doğru bir tahmin sağlayıp sağlamadığıdır. Üçüncüsü, uygulama açıklamalarında moda kelimelerin kullanımı ve kullanımlarının gerçek açıklama eksikliğini örtbas edip etmediğiyle ilgilidir. Nihai kılavuz, kasıtlı olsun veya olmasın, yanıltıcı bilgileri ortadan kaldırarak, bir uygulamanın açıklamasının okunaklılığını ve uygun şekilde yerelleştirilmesini ele alır.

Bu yeni politikaların, önceden belirlenmiş bir son tarih olmaksızın bu yıl içinde uygulanması bekleniyor. İlgili tüm bilgilere, tüm politika değişikliklerinin hem açıklandığı hem de gerekçelendirildiği Android geliştiriciler blogundan da erişilebilir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!