Google Play Müziğe Podcasts bölümü geliyor

Google Play Müziğe Podcasts bölümü geliyor. Google’ın Müzik player uygulaması olan Play Müziğe Podcasts bölümünü geçtiğimiz bazı ülkelerde (ABD ve Kanada) sınırlı olarak kullanıma açmıştı.

Google Play Müziğe Podcasts bölümü geliyor

Google’ın yeni yayınladığı habere göre bu alanı daha da genişleterek ay sonuna kadar herkese ulaştıracaklarını bildirdi. Bu yeni işlev google’ın bildirildiğine göre bir güncelleme şeklide değil, firmanın sunucular tarafında yaptığı çalışma ile gelecek.

Yani boşuna en son sürümü kurmanıza gerek yok. Geçtiğimiz günlerde Facebook’a gelen emoji tepkileri gibi otomatik olarak kullanılmaya başlanacak. Peki bilmeyenler için Podcasts’i biraz açıklayalım.

2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki pod (küçük kapsül) ve “broadcast” (yayın) sözcüklerinden oluşturulmuş olan Podcasts, temel olarak radyonun yerini alabilecek bir medya aracı olarak başlamıştı.

Podcast sistemi ses ya da video kaydını indirmekten farkı ‘feed’ (sitelerde bulunan besleme adresi) kullanılması ve böylece her yeni bölümü özel yazılımların izleyerek otomatik olarak yükleniyor olmasıdır. Yani herhangi bir sitede Podcast yayını yapılıyorsa ona kolayca abone olunup, yeni bir ses ya da video kayıdı eklediğinde size anında ulaşabilmesi ile hem basit hem de bedava bir çözüm olarak günümüzde bir çok site tarafından (Yurt dışında) kullanılıyor.

Şuanda Türkiye’de çok fazla popüler olmasa da ilerleyen günlerde bu tür bedava uygulamalar ve halk arasında yayınlaşmasıyla bir çok haber sitesini bu alanda göreceğiz.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!