Google, Fuchsia İşletim Sistemini Dış Geliştiricilere Açtı

Google‘ın yeni Fuchsia işletim sistemi, uzun bir süre boyunca, arkasındaki ekip kodu standart bir açık kaynak Lisansı altında Github‘da yayınlasa bile, şirketin planları açısından çok az bilgi içeren bir gizem olarak kaldı. Bu günlerde, Google‘ın tamamen yeni bir çekirdek ve genel amaçlı işletim sistemi geliştirmeye yönelik ilk girişimi olduğunu biliyoruz; bu, sadece bir deneyden daha fazlasını vaat ediyor. Çoğunlukla Google bu konuda oldukça sessiz kaldı.

Görünüşe göre Google şimdi Fuchsia hakkında konuşmaya biraz daha hazır. Şirket bugün, Fuchsia açık kaynak topluluğunu genişlettiğini ve onu halkın katkılarına açtığını duyurdu. Genelde şirketler, başkalarının üzerine inşa edebileceği istikrarlı bir temele ulaştıklarını hissettiklerinde, açık kaynak projelerini dış katılımcılara açmaya başlarlar.

Ekip, “Bugünden itibaren, halkın projeyle ilgilenmesini kolaylaştırmak için Fuchsia‘nın açık kaynak modelini genişletiyoruz” diye bahsetti. “Proje tartışmaları için yeni genel posta listeleri oluşturduk, stratejik kararların nasıl alındığını açıklığa kavuşturmak için bir yönetim modeli ekledik ve katkıda bulunanların üzerinde çalışılan konuları görmeleri için modeli açtık. Açık kaynak çalışması olarak, herkesin yüksek kaliteli, iyi test edilmiş katkılarını memnuniyetle karşılıyoruz. Artık yamaları göndermek için üye olmak veya tam yazma erişimine sahip bir kaydedici olmak için kısa bir süreç var. ”

Google, Fuchsia Isletim Sistemini Dis Gelistiricilere Acti2

Google ayrıca, Fuchsia için bir sürücü çerçevesi, dosya sistemi performansı ve listenin en üstünde erişilebilirlik için girdi ardışık düzenini genişleten teknik bir yol haritası yayınlıyor.

Şirket ayrıca, Fuchsia‘nın genel ürün geliştirmeye ve hatta bir geliştirme hedefi olarak hazır olmadığını özellikle belirtiyor. Doğru teknik parçalara sahip olan herkes depoyu klonlayabilir ve kodu oluşturabilir. Google, halihazırda bunun nasıl yapılacağına dair epeyce dokümantasyon ve bir emülatör sağlıyor.

Google ayrıca proje etrafında bir açık kaynak topluluğu oluşturmayı hedeflediğini de belirtiyor. “Fuchsia, platformun mimarisinden inşa ettiğimiz açık kaynak topluluğuna kadar tasarım gereği kapsayıcı bir açık kaynak projesidir. Proje hızlı bir şekilde gelişiyor, yakında Fuchsia işletim sistemine sahip ürün ve projeler görebiliriz.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!