Google, Android Cihazdan Bağlı Bir Chromebook’a ‘Aktarma’ Yeteneği Üzerinde Çalışıyor

Android‘in yeni bir sürümünü çalıştıran bir Samsung akıllı telefonunuz varsa, muhtemelen kullanıcıların arama, mesajlaşma ve uyumlu Galaxy telefonlarında uygulamaları uzaktan çalıştırma gibi belirli görevleri gerçekleştirmelerine olanak tanıyan Windows Bağlantısı işlevini kullanmışsınızdır. Google‘ın artık uygulamaları bir Android cihazdan bağlı bir Chromebook’a ‘aktarma’ yeteneği üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Chromebook‘lar pandemi sırasında giderek daha popüler hale geldi, daha fazla kullanıcı uygun fiyatlı donanımı tercih etti. Mac’lerden daha fazla satıyor ve Windows pazar payı pahasına büyüyor. Google, aynı hesapla oturum açmış bir Chromebook‘tan gelen bildirimleri okuma yeteneği de dahil olmak üzere, Android cihazlarıyla entegrasyonu geliştirmek için de çalışıyor.

Bu özellik şu anda herhangi bir Android cihazda mevcut değil. Varlığı, telefonlar için Google Play Hizmetleri uygulamasının yeni bir sürümünde XDA tarafından tespit edildi. Bu sürümdeki kod, yüklü Android uygulamalarına doğrudan Chromebook‘unuzdan erişme ve bunları kullanma yeteneğine çok benzeyen “Uygulamaları Chromebook’unuza aktarma” özelliğini ifade eder.

Android tabanlı akıllı telefonunuzu Chromebook‘unuzla birlikte kullanmak yeni bir kavram olmasa da Google, kullanıcıların en son Chromebook modellerinde şirketin Telefon Merkezi bölümü aracılığıyla telefon bildirimlerini dizüstü bilgisayarlarından kontrol etmelerine izin verdi. Ancak PUBG, Call of Duty: Mobile ve Asphalt 9 gibi ağır oyunları oynamak için uygulama akış özelliğini kullanmayı planlıyorsanız, bu oyunların ne kadar kaynak yoğun olduğu düşünüldüğünde en iyi sonuçları alamayabilirsiniz.

Bir akıllı telefondan masaüstünüze veya dizüstü bilgisayarınıza uygulama akışı yapmak, bir uygulamaya erişmek istediğinizde ancak telefonunuzun yakınlarda şarj edilmesi gerektiğinde kullanışlı olabilir. Samsung’un daha pahalı modelleri için Telefonunuz arkadaşı gibi mevcut hizmetler, Instagram, Messenger ve Facebook gibi uygulamaları açmanıza ve onlarla etkileşime geçmenize, aramaları yanıtlamanıza ve bilgisayarlarından gelen mesajlara yanıt vermenize olanak tanır.

Bir ağdaki cihazlara yayın yapmak, Google’ın en kullanışlı özelliklerinden biridir, ancak bazen aynı ağdaki yakındaki yayın cihazlarıyla ilgili bildirimler son derece rahatsız edici olabilir. Google, rapora göre, telefonunuzun ağdaki cihazları aramasını ve tanımlamasını önlemek için bir seçenek üzerinde çalışıyor ve bu, şu anda en son Google Play hizmetleri sürümündeki cihazlara sunuluyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!