Google Allo Kullananlar Dikkatli Olun

Geçtiğimiz gün Android ve IOS platformlarına eş zamanlı çıkan Google’ın mesajlaşma uygulaması Google Allo kullananlar için önemli bir uyarı geldi.

ABD’li bilgisayar uzmanı ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi çalışanı Edward Snowden, Google Allo’nun kullanıcıların yazışmalarını kayıt ederek verilerini depoladığını, gerektiğinde ise bu verilere istediği zaman erişebileceğini belirtiyor.

Yazışmaları analiz ederek verilen sorulara karşı daha hızlı cevap vermek için cevap tahmin sistemi geliştiren Google, bu vesile ile kullanıcıların hiç bir şekilde ulaşılamayacak olan düşünce, fikir, kişilik gibi şeyleri öğrenebiliyor.

WhatsApp’da olan uçtan uca şifrelemenin olmayışı sorunu derinleştiren diğer bir unsur. Zira uç dan uca şifrelemede sohbet edilecek kişiyle şifreler eşleştiriliyor ve sunucuya şifreli olarak veri gidiyor. Şifreli olarak giden veriyi sadece eşleştirilen telefon okuyabiliyor. Ancak Google Allo’da böyle bir şey olmadığı için mesajlar Google sunucularında olduğu gibi duruyor.

Uçtan uca şifreleme özelliği Google Allo’da sadece “Gizli Sohbet” bölümünde yapılıyor. Size de Google Allo’yu Google’ın gizlilik politikası gereği önermiyoruz, eğer kullanacaksanız sohbetinizi “Gizli Sohbet” bölümünden yapmanızı öneriyoruz. (Google Allo Gizli Sohbet bölümü nerede?)

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!