GitHub, Yaptırım Muafiyeti Aldıktan Sonra İran’da Faaliyet Gösterecek

GitHub, ABD yaptırımları nedeniyle İranlı geliştiricilere platformda kısıtlamalar getirdikten sonra artık tüm hizmetlerini İran’da sunacağını söylüyor. Değişiklikler, ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırım uygulama kolu olan Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından verilen bir muafiyetten kaynaklanıyor.

“Bugün bir atılımı duyuruyoruz: ABD hükümetinden İran’daki geliştiricilere GitHub sunmak için bir lisans aldık. Bu, bireyler ve kuruluşlar için özel ve kamusal, ücretsiz ve ücretli tüm hizmetleri içerir ”dedi. GitHub CEO‘su Nat Friedman Salı yayınlanan bir blog yazısında yazdı. “İki yıl boyunca, GitHub‘ın geliştiricilerin kullanımının insani ilerlemeyi, uluslararası iletişimi ve ifade özgürlüğünü ve özgür bilgi akışını teşvik eden kalıcı ABD dış politikasını nasıl ilerlettiğini gösterebildik” dedi.

GitHub, Microsoft‘un sahip olduğu açık kaynak barındırma sitesini benzer şekilde Kırım ve Suriye’deki faaliyetlerini kısıtlamaya zorlayan ABD ticaret kısıtlamaları nedeniyle, çoğunlukla bazı genel kod depolarını kullanıma sunarak 2019’dan beri İran’da çok sınırlı bir biçimde faaliyet gösteriyor.

Şirket şu anda “İran’daki geliştiricilere yönelik tüm kısıtlamaları geri alma” ve “etkilenen hesaplara tam erişimi yeniden sağlama” sürecinde ve Friedman, GitHub‘ın Kırım ve Suriye için de muafiyetler almaya çalıştığını söylüyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!