GitHub, Yahudi Çalışanın Kovulmasında “Önemli Hatalar Yapıldığını” Kabul Ediyor

GitHub, Yahudi bir çalışanın yanlışlıkla kovulduğunu kabul ediyor ve ona işini geri teklif ediyor. Haber, şirketin feshi araştırmak için bağımsız bir hukuk firmasını kiralaması ve “önemli hatalar yapıldığını” tespit etmesinden sonra geldi. Şirketin İK başkanı Carrie Olesen de istifa ediyor.

GitHub CEO’su Nat Friedman 16 Ocak’ta çalışanlara bir mesajda, “Dün akşam, soruşturma, dahili uygulamalarımızla veya liderlerimizden beklediğimiz yargılarla tutarlı olmayan önemli hataların yapıldığı sonucuna vardı” dedi. Şirketin bu hafta sonu blogunda kamuya açık bir özür yayınlayacağını söyledi.

Gönderide GitHub COO’su Erica Brescia şunları söyledi: “Çalışana herkese açık bir şekilde şunu söylemek istiyoruz: içtenlikle özür dileriz.”

Tartışmalı ateşleme, çalışanın Washington DC’deki meslektaşlarını Nazilerden uzak durmaları konusunda uyardıktan sadece iki gün sonra geldi – haber ilk olarak Business Insider tarafından bildirildi. Washington DC’deki ayaklanma günü olan 6 Ocak’ta, neo-Nazi örgütleriyle bağlantılı isyancılar Kongre Binası’nı basarken mesajı yayınladı.

Uyarı, “Nazi” kelimesinin kullanılmasına kızan ve GitHub’ın İK ekibini Yahudi çalışanı kınamaya sevk eden bir meslektaşın eleştirilerine yol açtı. İki gün sonra kovuldu.

Feshin ardından, GitHub’ın 1.700 çalışanından yaklaşık 200 tanesi, çalışanın neden işten çıkarıldığına dair açıklık isteyen bir açık mektup imzaladı. İşçiler ayrıca DC’deki isyancıları tanımlamak için Slack’te tekrar tekrar “Nazi” kelimesini kullanmaya başladılar.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!