Firefox 90 Sürümü Yayınlandı; İşte Yenilikler

Geçen ayki büyük yeniden tasarımdan sonra, Firefox‘un en son güncellemesiyle işi kolaylaştırıyor. Ancak, sürüm 89’un yüz gerdirmesine rakip olacak öne çıkan özellikler olmasa da, Firefox 90, güncellemeyi dikkate değer hale getirmek için bazı dikkate değer yeni özellikler ve iyileştirmeler içeriyor.

Windows yapısı bu yeni sürümle özellikle dikkat çekiyor. Firefox 90, kullanıcıların üçüncü taraf modüllerin ve uygulamaların neden olduğu uyumluluk sorunlarını belirlemelerine yardımcı olmak için yeni bir hakkında:üçüncü taraf sayfası sunar.

Windows için Firefox ayrıca, Firefox çalışmıyorken bile bir arka plan hizmeti kullanarak güncellemeleri sessizce yüklemek için yeni bir seçenekle birlikte gelir. Amaç, güncelleme uyarıları yoluyla kesintiyi en aza indirmektir.

Başka yerlerde, kullanıcılar Ayarlar > Gizlilik yoluyla yalnızca HTTPS moduna istisnalar ekleme ve yönetme olanağına sahip oluyorlardı önceden kullanıcılar siteleri yalnızca Adres Çubuğundaki kilit simgesi aracılığıyla denetimden hariç tutabiliyordu.

Firefox‘un SmartBlock özelliği, herhangi bir sitede Facebook ile oturum açmaya karar vermediğiniz sürece, üçüncü taraf Facebook komut dosyalarını özel tarama modunda engelleyen sürüm 2’ye güncellendi; bu durumda, “tam zamanında” yüklenirler.

PDF’ye Yazdır özelliği, oluşturulan sayfalardan çalışan köprüler oluşturmak için de geliştirildi. Başka bir yerde, sağ tıklayıp ‘Görüntüyü Yeni Sekmede Aç’ı seçmek, görüntüleri ve medyayı varsayılan olarak bir arka plan sekmesinde açarken, donanım hızlandırmalı WebRender’a erişimi olmayan kullanıcıların çoğu artık varsayılan olarak WebRender yazılımını kullanmaya geçecek.

Firefox 90 artık Windows 64-bit, Windows 32-bit, Linux ve macOS için kullanılabilir. Yeni sürümler ayrıca Android ve iOS’ta kullanıma sunulacak ve Android kullanıcıları, kaldırma olay dinleyicilerini kullanan web sayfalarında daha hızlı ileri ve geri gezinmenin yanı sıra kredi kartı otomatik doldurma bilgilerini kullanma desteğine sahip olacak.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!