Dünyanın En Hızlı Sabit Disk Sürücüsü: Seagate’in Exos 2X14 HDD’si İle Tanışın

Seagate, ilk çift aktüatörlü sabit disk sürücüsünü (HDD) Mach.2 Exos 2X14’ü piyasaya sürdü. SSD‘ler iş için kullanılan iş istasyonları ve dizüstü bilgisayarlar için standart haline gelirken, HDD‘ler büyük miktarda veriyi ucuza depolayabildikleri için çoğunlukla veri merkezlerinde kullanılmaktadır. Ancak Seagate’in en sonuncusu işleri biraz daha ileri götürüyor. Mach.2, depolama kapasitesinden ödün vermeden verilerin aktarılma hızını artırmayı amaçlayan çoklu aktüatör teknolojisiyle birlikte gelir.

Geleneksel HDD‘lerde hem okuma hem de yazma kafaları olan bir aktüatör bulunur. Seagate’in Mach.2’si, hem sıralı hem de rastgele okuma / yazma hızlarını ikiye katlayan iki aktüatöre sahiptir. Şirket, çoklu aktüatör teknolojisini geliştirmek için 2017’nin sonundan bu yana Microsoft ile çalışıyor ve işbirliğinin meyvesini vermiş gibi görünüyor. Mach.2, Exos 15E900’den daha hızlı olan 524 MB / sn’lik sürekli aktarım hızına sahiptir ve bu HDD‘yi şu anda dünyanın en hızlısı haline getirmektedir.

Seagate Mach.2 Exos 2X14, 14 TB kapasiteye sahiptir. Sürücü, temelde “hava geçirmez şekilde kapatılmış helyum dolgulu 3,5 inç kasa” içinde bir araya getirilmiş iki 7 TB HDD’dir. HDD, 7200 RPM iş mili hızına, 256 MB çok bölümlü kasaya ve tek bağlantı noktalı SAS 12 GB / sn arabirimine sahiptir. Bir veri merkezi sunucusuna bağlandığında, ana bilgisayar sistemi Mach.2’yi bağımsız olarak adreslenebilen iki mantıksal sürücü olarak görür. TechRadar’ın işaret ettiği gibi, Seagate‘in yeni HDD’sinin sıralı okuma / yazma hızları o kadar hızlı ki, “TB başına çok daha düşük bir maliyetle bazı ucuz SATA / SAS SSD’lere rakip bile olabilir”.

Ancak, Mach.2’nin hızı daha yüksek güç tüketimi pahasına gelir. Exos 2X14 sürücü, boş modda 7,2 w ve ağır yük altında 13,5 wata kadar enerji tüketir. Bu güç miktarı, genellikle 3,5 inç HDD’ler için önerilen standart 12 W’dan daha yüksektir. Ancak veri merkezleri, sıralı okuma / yazma hızlarını yaklaşık% 50 ve rastgele okuma / yazma hızlarını yaklaşık% 5 ila% 10 düşürebilmesine rağmen, bu güç tüketimini azaltmak için Seagate’in PowerBalance özelliğinden yararlanabilir.

Seagate Mach.2 sitede listelenmiştir, ancak yakın zamanda açık pazara gelmeyecektir ve şimdilik belirli müşteriler tarafından kullanılabilir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!