Çinli Hackerlar Uygurların Facebook’larına Saldırdı

Facebook, bir grup Çinli hacker‘ın platformunu Uygur topluluğundaki insanları hedeflemek için kullanmaya çalıştığını açıkladı. Şirket, Earth Empusa veya Evil Eye olarak bilinen kolektifin, çoğu ABD, Avustralya ve Kanada gibi ülkelerde yurtdışında yaşayan aktivist, gazeteci ve muhalif olan yaklaşık 500 kişinin peşine düştü.

Bilgisayar korsanları, hedeflerini kötü amaçlı web sitelerine giden bağlantılara tıklamaları için kandırmak için Uygur topluluğunun üyeleri gibi görünmek için sahte Facebook hesapları oluşturdu. Ayrıca, kodunda gizli kötü amaçlı yazılım bulunan yazılımları dağıtmak için sahte web siteleri ve bir Android uygulama mağazası da kurarlar. Şirket, bu kötü amaçlı uygulamaları iki Çinli geliştiriciye bağladı, ancak Çin hükümetini kampanyaya dahil edemedi. Facebook, “Bu faaliyet, iyi kaynaklara sahip ve ısrarlı bir operasyonun özelliklerini taşırken, arkasında kimin olduğunu şaşırttı” dedi.

Facebook‘ta, grubun çabaları, öncelikle herhangi bir kötü amaçlı yazılımı doğrudan orada paylaşmak yerine kötü amaçlı web sitelerine bağlantılar göndermek için platformu kullanmaktan ibaretti. Facebook, bulduklarını diğer şirketlerle paylaştığını, böylece grubun hackleme girişimlerini tespit edip durdurabileceklerini söyledi.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!