Canalys: 5G Telefonlar Gelecek yıl 4G’ye Sahip Cihazları Yenecek

2020, COVID-19 pandemisinin neden olduğu piyasa koşulları nedeniyle sevkiyatlar %7 düştüğü için akıllı telefon büyümesinde önemli bir düşüş yaşadı. 2021 pazarın toparlandığını görecek, Canalys‘teki analistlere göre 5G’nin benimsenmesinde bir devrilme noktasına yaklaşacağını tahmin ediyor.

Ülkeler pandemiyi kontrol altına almaya başladığı için akıllı telefon pazarı yeniden toparlanacak. Bununla birlikte, bu sıçrama, elektronik fiyatlarının artmasına neden olan ve üreticilerin ürün lansmanlarını geciktirmesine ve hatta tamamen iptal etmesine neden olan bileşen sıkıntısı ile sınırlı olacaktır.

Bu darboğazda bile, küresel akıllı telefon sevkiyatlarının geçen yıla göre %12 artarak bu yıl 1,4 milyar adede ulaşması bekleniyor. Gartner %11,4’lük bir artış öngörüyor, IDC daha tutucu ve %7,7’lik bir artış için 1,38 milyar adet sevkiyat öngörüyor.

Üreticiler, sınırlı tedarikten en fazla karı elde etmeye çalışacaklar. Bu, kâr marjlarının daha düşük olduğu Latin Amerika ve Afrika pahasına Çin, ABD ve Batı Avrupa gibi daha varlıklı pazarlara öncelik verecekleri anlamına geliyor.

Ancak bu bile tek başına değil ve Canalys, üreticilerin açık pazar yerine taşıyıcı tedarik etmeyi tercih edeceğini tahmin ediyor. Taşıyıcılarda, insanlar sözleşmeleri yenilenmek üzereyken genellikle yeni bir telefon satın alırken, sözleşmesiz satın alanlar yükseltme işlemini kolayca geciktirebilir. Bu, büyük markalar bu açık pazar kanallarından yeterince yararlanamıyorsa, taşıyıcı desteğinden çok açık pazar satışlarına güvenen “zorlu markalar” için mükemmel bir fırsat olabilir.

Analistler, gelecek yıl 5G akıllı telefonların sevkiyatlar açısından 4G modellerini geçeceğini tahmin ediyor. Zaten yakın – 5G modelleri ilk çeyrekte küresel sevkiyatların %37’sini oluşturuyordu ve bu sayının 2021 yılının tamamı için %43’e çıkması bekleniyor.

Bu büyümenin büyük bir kısmı uygun fiyatlı modellerden kaynaklanıyor – tahmine göre yıl sonuna kadar 300 doların altındaki cihazlar sevk edilen tüm 5G akıllı telefonların %32’sini oluşturacak. Ancak, 5G yonga setlerinin ekstra maliyetini karşılamak, üreticilerin bu segmentteki diğer özellikleri kısmasına neden oldu. Bunu, 4G muadillerine kıyasla daha az ekrana veya kameraya sahip 5G sürümlerinde zaten gördük.

İşte bölgelere göre akıllı telefon gönderileri için tahminler:

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!