Brave, Gizlilik Odaklı Kendi Arama Motorunu Geliştiriyor

Gizlilik odaklı tarayıcı Brave, kendi arama motoru üzerinde çalışıyor. Brave Search‘ü güçlendirmek için feshedilmiş anti-izleme tarayıcısı ve arama motoru Cliqz üzerinde çalışan bir ekip tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir motor olan Tailcat‘i satın aldı. Şirket, başkalarının kendi arama motorlarını oluşturmak için Brave Search teknolojisini kullanmalarına izin verecek.

Brave, arama motorunun Google Arama ve Chrome‘a ​​bir alternatif sağlayacağını söylüyor. Brave Search‘ü şu anda aylık 25 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan tarayıcısıyla aynı prensipleri kullanarak geliştiriyor.

Şirket, kullanıcıları ilk sıraya koyduğunu ve onları takip etmeyeceğini veya profilini çıkarmayacağını söylüyor. Reklam destekli bir modelin yanı sıra, ücretli, reklamsız bir seçenek olacaktır. Brave, kendi reklam ağını Arama’ya getirmek için çalışıyor. Gizlilik merkezli diğer arama motoru DuckDuckGo, kullanıcıların verilerini koruyacak şekilde de olsa Microsoft tarafından desteklenen reklamları kullanır.

Brave, Arama ile şeffaflığı taahhüt ediyor. Taraflı sonuçlar sunmak için “gizli yöntemler veya algoritmalar kullanmayacağını” söylüyor. Çeşitli sonuçlar sağlamak ve sansürü önlemek için topluluk tarafından seçilen birkaç açık sıralama modelini incelemeyi planlıyor.

Tailcat, bağımsız bir dizin üzerine inşa edilmiştir. Brave’e göre, bu, kullanıcıların gizliliklerini etkilemeden kaliteli bir arama deneyimi yaşamalarına olanak tanır. Şirketin iddiasına göre Brave Search, kişiselleştirme ve anında arama sonuçları gibi özellikler sağlamak için şirketin tarayıcısıyla birlikte çalışacak ve bunların tümü kullanıcı gizliliğinden ödün vermeden olacak. Elbette, Brave Search’ü Brave tarayıcısında varsayılan arama motoru olarak ayarlayabileceksiniz.

Brave Search’ün haberi, Google’ın web tarama geçmişinize dayalı olarak reklamları göstermeyi durdurma planlarını duyurduğu gün aynı gün geldi. Ayrıca artık çeşitli hizmetlerinde kullanıcı verilerini izlemek için araçlar oluşturmayacak.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!