Bloomberg: iOS 15, Güncellenmiş Kilit Ekranını, Yeni Bildirim ve Gizlilik Seçeneklerini Getirecek

Bloomberg‘den Mark Gurman‘a göre Apple, bu yılın sonlarında iOS 15 ve iPadOS 15‘te iPad için yeniden tasarlanmış bir Ana Ekran, güncellenmiş bir Kilit Ekranı ve kullanıcılar için yeni bildirim tercihleri dahil olmak üzere birçok yeni özellik ve iyileştirme sunacak.

Rapordan:

Apple mobil yazılımında, kullanıcıların bildirimleri işleme biçimine yönelik bir yükseltme, yeniden tasarlanmış bir ‌iPad‌ ‌ Ana Ekran‌, güncellenmiş bir Kilit Ekranı ve amiral gemisi aygıtları için ek gizlilik korumaları içeren büyük bir yenilemeyi hazırlıyor.

Şirket, kullanıcıların mevcut durumlarına bağlı olarak telefonun ses çıkarması veya ses çıkmaması gibi farklı bildirim tercihlerini ayarlamasına olanak tanıyan yeni bir özellik planlıyor. Geliştirme, kullanıcıların araba kullanıyor mu, çalışıyor, uyuyor mu veya kendi seçtikleri özel kategorileri seçmelerine olanak tanıyan yeni bir menü biçiminde gelecek. Menü, ayarlara hızlı erişim için güncellenmiş Kilit Ekranında ve Kontrol Merkezi’nde, iPhone‘da ve ‌iPad‌ menüsünde gösterilecektir.

Durumlarına bağlı olarak mesajlara otomatik yanıt verme seçeneği de olacaktır. Bu, şu anda yalnızca sürüş sırasında kullanılabilen mevcut otomatik yanıt özelliğine göre bir gelişme olacaktır. Apple, Rahatsız Etmeyin ve Uyku Modu gibi bazı benzersiz bildirim özellikleri ekledi, ancak bu, şirketin bir kullanıcının durumuna bağlı olarak bildirimleri değiştirmek için sistem genelinde bir özellik sunduğu ilk kez işaretlenecek.

Rapora göre Apple, kullanıcıların soldaki Bugün Görünümü sütununa yerleşimi sınırlayan mevcut kurulum yerine iPhone tarzı gibi ekranın herhangi bir bölümüne widget yerleştirmesine izin vererek ‌iPad‌ ‌ Ana Ekranı’na eşlik etmek için çalışıyor. – el tarafı. Şirket ayrıca, ek özelleştirme için kullanıcıların tüm uygulama ızgarasını yalnızca ‌widgets‌ ile değiştirmelerine izin vermeyi planlıyor.

Kod adı “Sky” olan Apple’ın planlanan yazılım güncellemeleri, aksi takdirde büyük değişikliklerden ziyade seçici geliştirmeler gibi okunur. Örneğin, bugünün raporu, Apple‘ın, WhatsApp ile rekabet etmek için daha iyi bir konumda olan bir sosyal ağ gibi davranmak amacıyla iMessage’a yükseltmeler üzerinde çalıştığını, ancak bu değişikliklerin neler olabileceğine dair ayrıntıların yetersiz olduğunu gösteriyor.

Başka yerlerde, Apple‘ın, kullanıcılara hangi uygulamaların kendileri hakkında sessizce veri topladığını gösterecek yeni bir gizlilik menüsü sunmaya çalıştığı söyleniyor. Hareket, Apple’ın iOS 14.5‘te sunduğu, Uygulama İzleme Şeffaflığı kuralları gibi korumaları sınırlandırmaya çalışan uygulamalara karşı ek bir siper gibi geliyor.

Gurman’a göre Apple, geçen yıl macOS 11 Big Sur ile yeniden tasarlandıktan sonra, watchOS ve tvOS güncellemelerinin yanı sıra macOS için daha küçük bir güncelleme planlıyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!