BlackBerry Akıllı Telefon Pazarından Çekiliyor

Klavyeli telefonları ile fark yaratan, sunduğu hizmetler ve oldukça güvenli olan işletim sistemi kurumsal şirketlerce tercih edilen BlackBerry akıllı telefon pazarından çekiliyor.

Akıllı telefon sektörünün Android ve IOS işletim sistemlerinin durdurulamaz yükselişi ile Nokia, Motorola ve BlackBerry gibi firmaların pazar payını kaybetmelerine neden olmaya başladığı sıralarda akıllı telefon sektöründe kendi geliştirdiği işletim sistemi ve akıllı telefonu ile rekabet etmeye çalışmıştı.

Ancak hem işletim sisteminin hem de kaliteli telefonunun getirdiği yüksek maliyetten dolayı rekabetten çok uzak kaldı. Oldukça güçlü özelliklere sahip olan, marketinde 100 binlerce uygulama barındıran Android ve IOS işletim sisteminin karşısında da pek fazla bir şey yapması beklenmiyordu.

İlerleyen süreçte bir kaç klavyeli ve dokunmatik telefon çıkartan BlackBerry, pazar payının artık %0.2’ye düştüğünde Android işletim sistemli bir telefon çıkartarak şansını son kez denedi. Ancak bu telefon da piyasaya oldukça yükse bir fiyatla çıkması üzerine herkes BlackBerry’nin mobil bölümden çekileceğinden hem fikir olmaya başladı.

Bir süre önce de BlackBerry SEO’sunun bunu destekler nitelikte bir açıklama yapması ile resmen pazardan çekileceklerinin de sinyallerini vermişti. Henüz kesin olmamakla bilikte 28 Eylül tarihinde firmanın mali tablolarını açıklaması üzerine pazardan çıkması bekleniyor.

Donanım tarafından çıktından sonra firmanın yazılım tarafına odaklanacağı belirtiliyor. Gönül isterdi ki telefonlarını üretirken aldığı irili ufaklı 1800’ü aşkın bir çok patenti elinde bulunduran BlackBerry’yi satın alıp telefon üretimi yapalım ancak böyle bir şuan için ihtimal dahilinde değil.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!