Avustralyalı Öğrencinin Kodu, 20 Yıllık Kuantum Hesaplama Problemini Çözüyor

Sydney Üniversitesi‘nden 21 yaşındaki bir öğrenci, kuantum hesaplamayla ilgili en yaygın sorunlardan birini ilk akademik makalesinde çözmüş olabilir ve bu muhtemelen teknolojinin kalıcı olarak çalışma şeklini değiştirebilir.

ABC Avustralya‘dan gelen yakın tarihli bir rapora göre, ikinci sınıf fizik öğrencisi Pablo Bonilla‘nın kodu, Yale Üniversitesi ve Duke Üniversitesi‘ndeki araştırmacıların ilgisini çekerken, e-ticaret devi Amazon‘un AWS platformu, onlarca yıllık kuantum denen şey için yaptığı düzeltmeyi içerebilir:hesaplama sorunu.

Yale Üniversitesi‘nin kuantum araştırma programından yardımcı doçent Shruti Puri‘ye göre, 21 yaşındaki kodun “dikkate değer hata düzeltme özellikleri” var – bunların tümü, kodda neredeyse yirmi yıldır kullanılmakta olan basit bir değişiklik sayesinde. ABC Avustralya‘ya “Bu yeni kodla ilgili beni şaşırtan şey onun saf zarafeti” dedi.

Bonilla‘nın ortak yazarı Ben Brown‘a göre, yaygın olarak kullanılan bir çipte yalnızca “en küçük değişiklikler” yapıldı, ancak çip “çok daha iyisini yapmaya” başladı ve kimsenin bunu fark etmemiş olması ona şaşırtıcı geldi. son yirmi yıldır. Dr Brown ayrıca ABC Avustralya‘ya öğrencisinin “önden liderlik ettiğini” ve uzun bir yol kat edeceğinden hiç şüphesi olmadığını söyledi.

Bilgisayarlar son birkaç on yılda çok daha hızlı hale gelirken, araştırmacılar, sorunları normal bir bilgisayardan daha hızlı çözmek için kuantum mekaniğini kullanan kuantum bilgisayarlar üzerinde çalışıyorlar. Kuantum bilgisayarlar ayrıca sağlık hizmetleri, teşhis, araştırma, finans, ticaret, meteoroloji, lojistik, pazarlama, tarım, güvenlik ve savunma ve çok daha fazlasıyla ilgili sorunları nihayetinde çözmek için çok sayıda hesaplama yapmak için geliştirilmektedir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!