Apple Samsung’dan 100 milyon AMOLED ekran alacak

En son yayınlanan bir söylentiye göre Apple Samsung’dan 100 milyon AMOLED ekran siparişi verdiği konuşuluyor. Kesin bir bilgi olmamasına karşın, 2017’de 5.5″ OLED panelin üretimini Samsung üstlenecek.

Apple Samsung’a 100 milyon AMOLED ekran siparişi verdi

iPhone 7s plus için üretilecek olan 100 milyon AMOLED paneli için Samsung ve Apple arasında 2.59 milyar dolarlık OLED tedarik anlaşması imzalanmış. Gelecek sene hacimli üretime geçmeyi planlayan Samsung, OLED ekran pazarına yatırımlarını daha da arttıracağı (üretim ve geliştirme) konuşuluyor.

Ancak Apple için bile 100 milyon AMOLED çok büyük bir rakam. Zira Apple her sene 50-60 milyon arası yeni telefon satışı yapabiliyor. Böylesine büyük hacimli bir siparişten Apple’ın 2 veya 3 jenerasyon için anlaştığını ön görebiliriz.Apple Samsung’dan 100 milyon AMOLED ekran alacak_01

Son yıllarda beyaz dengesi ve parlaklık olarak oldukça büyük bir yol kateden OLED ekranlar, yeni teknolojiler ile maliyeti büyük ölçüde azaltılabildi. En son geldiği noktaya Samsung’un amiral gemi telefonlarında görebildiğimiz AMOLED ekran teknolojisi, son bir kaç yıldır en iyi telefon ekranı seçiliyor.

Geleceğin AMOLED ekranlarda olduğunu göre Apple, hem enerji verimliliği hem de renk üretimi noktasında AMOLED ekranlardan daha iyi verim alabilir. Beyaz dengesini her geçen yıl daha da geliştiren Samsung, hala IPS ekranlara ulaşamadığı için kullanıcılar tarafında bir endişe söz konusu. Samsung beyaz dengesini biraz daha ileri bir seviyeye çıkara bilirse, Apple başta olmak üzeri diğer telefon üreticilerinin de ekran üreticisi konumuna gelebilir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!