Apple, Özel Çoklu Görev Özelliği İçin iPad Kamera API’sine Zoom Erişimi Verdi

Küresel sağlık krizi sırasında milyonlarca kişinin kullandığı ayırt edici bir platform olan Zoom‘a, uygulama Split View çoklu görev modunda kullanılırken uygulamanın iPad kamerasını kullanmasına izin veren özel bir iPadOS API‘ye erişim izni verildi.

Bu özel muamele, ilk olarak uygulama geliştiricisi Jeremy Provost tarafından gündeme getirildi ve bir blog gönderisinde, Zoom‘un uygulama Split‘te kullanılırken ‌iPad‌ kamerayı kullanmaya ve ona erişmeye devam etmesine izin veren özel bir API kullandığını açıkladı.

Zoom, geliştiricilere bir API ile belirli bir yeteneği çalıştırma yeteneği sağlayan bir “yetki” sayesinde bunu yapabilir. Provost‘un belirttiği gibi, Apple, geliştiricilerin CarPlay, HomeKit ve daha fazlasıyla ilgili olanlar gibi birkaç farklı yetkiye başvurma becerisini kamuya açık bir şekilde belgeliyor. Bununla birlikte, Zoom‘un verdiği özel API, Apple tarafından diğer geliştiricilere sunulmaz ve varlığı şirketin kendisi tarafından kabul edilmez.

Zoom Geliştirici Forumu’nda, video konferans platformunun bir personeli Şubat ayı başlarında Zoom‘un “com.apple.developer.avfoundation.multitasking-camera-access” veya ‌iPad‌ Camera Multitasking yetkisine erişimi olduğunu doğrulamıştı.

Açık nedenlerden ötürü, bu özellik, kullanıcılar bir video konferans görüşmesi sırasında ayrı bir uygulamaya başvurmak ve kullanmak isteyebilecekleri zaman kullanışlıdır. Bu özel API olmadan, bir kullanıcı bir video konferans uygulamasını Bölünmüş görünüm moduna koyarsa, uygulama çoklu görev sırasında ‌iPad‌ kameraya erişemeyeceğinden video görüşmesi kararır.

Yeni keşif, Cupertino teknoloji devi için sıkıntılı bir zamanda geliyor. Şirket şu anda oyun geliştiricisi Epic Games ile App Store üzerinde haksız ve rekabete aykırı kontrol ve iOS cihazlarında uygulama dağıtımı yapmakla suçlayan devasa bir hukuk savaşına girmiş durumda.

İki titan arasındaki deneme 3 Mayıs’ta başladı ve o zamandan beri Apple yöneticileri ve çalışanları arasındaki e-posta yazışmaları da dahil olmak üzere kanıtlar, Apple‘ın daha önce Hulu gibi bazı geliştiricilere diğer geliştiricilere erişilemeyen API‘lara erişim izni verdiğini ortaya çıkardı. Apple, tüm geliştiricilere aynı şekilde davrandığına ve herkese “eşit şartlar altında bir oyun alanı” sunduğuna söz vermeye devam ediyor.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!