Android Uygulamalarının Dosya Formatı Değişiyor: APK Yerine AAB’ye Geçiliyor

Google, uygulamalarını Google Play‘de listelemek isteyen geliştiriciler için Android uygulama ekosistemini etkileyebilecek büyük bir değişikliği duyurdu. Şu anda, uygulama yayınlama için standart biçim APK’dir, ancak Ağustos ayından itibaren Google, Android App Bundle‘ı kullanarak yeni Play uygulamalarının yayınlanmasını gerektirecektir.

Android App Bundle ile ilgili bir Google sayfasında, şirket, kullanıcılar için daha küçük uygulama indirmeleri gibi yeni biçimle ilgili birçok potansiyel iyileştirmeden bahsediyor. Ancak biçimin bir çekiciliği var: Android App Bundle, yalnızca Google Play‘in kullandığı ve uygulamanın yeniden dağıtımını karmaşıklaştırabilecek bir biçimdir.

Google‘ın duyurusunun zamanlaması, Microsoft‘un Android uygulamalarını APK olarak yüklemenize izin veren Windows 11‘i duyurmasından sadece birkaç gün sonra geldi. Google‘ın App Bundles‘a geçişi, Microsoft‘un yeni işletim sisteminde çalıştırılabilecek daha az uygulama olacağı anlamına gelebilir, ancak Amazon Appstore‘dan Windows 11‘de Android uygulamaları da edinebileceksiniz.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!