Android N geliştirici ön izleme sürümü yayınladı

Android N geliştirici ön izleme sürümü Nexus cihazlar için indirmeye sunuldu. Geçtiğimiz sene Google Marshmallow sürümünü her zaman olduğu gibi Mayıs ayında yayınlamıştı ancak bu sefer bir sürpriz yapak 2 ay erken yayınlamayı tercih etmiş.

Android N geliştirici ön izleme sürümü genel olarak daha önce yayınlanan ön izleme sürümlerinden daha kararsız bir yapıda. Yeni bir strateji deneyen Google, geliştirici sürümünü erkenden yayınlayıp, geliştiricilerden daha hızlı geri bildirim almaya ve Android N sürümünü daha erken bir tarihte çıkartmayı hedefliyor.

Yine genel hatları ile Android Lollipop sürümünün materyal tasarı ile gelen Android N bazı kozmetik güncellemelerinin içerdiği, fonksiyonelliği ve performansı arttırmaya odaklı bir sürüm olacak gibi görünüyor.

Yeni Gelen Özellikler

Çift pencere özelliği

Bir çok Android telefon üreticisinin kullandığı “çift pencere özelliği” artık Android N sürümü ile birlikte standart olarak geliyor. Pixel C kullananlar tarafından sıkça dile getirilen bu eksikliğin giderilmesiyle çok daha işlevsel bir Android sürümüne sahip olacağız.

Android N geliştirici ön izleme sürümü yayınladı_003

Kullanım açısında oldukça gelişmiş olan “çift pencere özelliği” bir çok uygulama tarafından rahatlıkla kullanılabilecek. Özellikle Geliştirici ön izleem özelliği olmasına rağmen bu özelliğin oldukça iyi çalıştığını söyleyebilirim.

Bildirim çekmecesi bölümünde geliştirmeler

Bildirim ekranı bölümünde daha rahat kullanıma yönelik yeni bir dizayn görüyoruz. Samsung telefonlarda ve costum ROM larda görmeye alışık olduğumuz bildirim ekranı hızlı ayarlarını Android N sürümünde de görüyoruz.

Android N geliştirici ön izleme sürümü yayınladı_005

Ayrıca bildirim çekmecesi tamamen değişiyor. Bildirim ekranın artık materyal dizayndan ayrıldığı, bildirim çekmecesinin, ekranı sağdan sola tamamen kapladığını ve daha fazla içerik (yazı) göstermek için bildirim kutucuklarının uzunluğunun arttırıldığını görüyoruz.

Hızlı ayarlar çekmecesi bölümünde yapılan geliştirmeler

Android N geliştirici ön izleme sürümü yayınladı_006

Hızlı ayarlar menüsünün, telefonun ana menüsünde olduğu gibi sayfa halinde görülecek. Yani hızlı ayarlar menüsüne 9 hızlı ayar iconundan fazla eklendiğinde 2. bir sayfaya atacak. Ayrıca artık hızlı ayarlar menüsünde bir çok ayar (batarya vb.), “Ayarlara” sayfasına gitmeden bildirim çubuğu üzerinden kontrol edilebilecek.

Bildirim ekranında hızlı cevap özelliği

Android N geliştirici ön izleme sürümü yayınladı_004

Ayrıca hızlı cevap özelliği ile artık bildirim ekranından çıkmadan, bildirim ekranı bölümünden uygulamanın orjinal metin yazma bölümü açılarak ve klavye açılarak cevap verilebilecek. Buna ek olarak artık tek bir uygulamadan (örneğin Gmail) gelen birden fazlam mesaj alt alta daha geniş bir şekilde görüldüğü gibi, yine hızlı cevap özelliği de kullanılabilecek.

Geliştirilmiş Doze modu

Android N geliştirici ön izleme sürümü yayınladı_002

Doze modunun geliştirildiği Android N’de artık telefonun ekranı kapalı olduğunda (telefon uykudayken) çok daha yüksek güç tasarrufu sağlanabiliyor.Yine bellek gereksinimini azalmaya yönelik bazı ufak güncellemeleri de içinde barındırıyor.

Java 8 diline geçiş

Google Android işletim sisteminde Java’nın açık bir platformunu kullanırken Java bazı telif haklarını vs. bahane ederek dava açmıştı. Google’da Java’nın yaptığı bu olağan dışı hamleden sonra yeni bir Java diline geçeceklerini duyurdu.

Android N sürümü ile artık Java 8 diline geçen Google geliştiricilerin çok daha kolay bir şekilde uygulama hazırlayabileceğinin vadide bulunuyor. Alt yapı tarafından bu değişiklik umarız bir fiyasko ile sonuçlanmaz. Zira geliştiricileri kaybetmek Android için iyi olmayacaktır.

Diğer Özellikleri

Artık veri tasarrufu özelliği Android ile yerleşik olarak gelecek. Birden fazla dili aynı anda kullanım özelliği ekleyen Google, ayrıca daha fazla dil içinde kısmı destek vermiş. Android’de ICU4J API’si ile uygulama boyutlarının küçültülmesi yönünde çalışmalar yapılmış. Android TV kaydı API’si ile artık kanallar ile ilgili veriler ve kontrol seçenekleri kayıt edilebilecek.

Erişilebilirlik tarafında bazı geliştirmeler ve yeni seçenekler eklenmiş.Numara engelleme özelliği eklenerek artık varsayılan olarak kullanılan arama veya mesaj uygulaması için bir tür kara liste oluşturulabilecek. Ağ Güvenliği tarafında bazı güvenlik güncelleştirmeleri mevcut. ART JIT derleyicisi ile uygulamalar çok daha hızlı bir şekilde yüklenebilecek ve daha hızlı sistem güncellemesi yapılabilecek.

Proje Svelte: Arka plan optimizasyonları tarafında bazı güncellemeler mevcut. RAM kullanımını en aza indirmek için çalışan Google, arka planda yapılan işlemleri optimize etmeye yönelik bazı güncellemeler yapmış. Son olarak Android N ile birlikte OpenGL ES 3.2 desteği gelmiş.

Android N Kurulabilen Cihazlar

Hali hazırda Google’ın; Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Nexus 9 ve Pixel C cihazları için yayınlanan Android N geliştirici ön izleme sürümünü Buraya tıklayarak indirebilir ve bu cihazlardan birine kurabilirsiniz.

Ayrıca Google bugün yeni eklendiği bir sayfa ile artık Android Beta Programına dahil olunarak Android N sürümünü OTA ile, bir güncelleme şeklinde alabilirsiniz. (tabi destekli cihazlar için) Son olarak beta programı içerisinde General Mobile 4G’nin (Android One) olduğu görülüyor. Ancak Gooel tarafından Android One telefonlaına, Android N’nin yüklenebildiğine dair bir bilgi verilmemiş.

Ancak yüklemeden önce bu sürümün 1. teknik ön izleme sürümü olduğu, genel olarak yavaş çalıştığı, sürekli Google’a geri bildirimler gittiği belirtelim. Yani bu sürüm günlük kullanım için uygun, stabil bir sürüm değil. Size tavsiyemiz Android N’i bir kaç gün telefonunuzda deneyimledikten sonra tekrardan Marshmallow sürümüne gerin dönmeniz yönünde.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!