Amazon, Daha Fazla Robotun İşçi Güvenliğini Artırmayı Planlıyor

Amazon, robotların depolarında güvenliği artıracağına bir kez daha bahse giriyor. Çevrimiçi alışveriş devi, çalışanların üzerindeki baskıyı azaltmak için yaklaşmakta olan birkaç bot ve diğer teknolojilere göz attı. Şirket, eşyaları çok az müdahale ile taşımak için üç otonom robotu test ediyor. “Bert”, arabaları ve malları taşıyan bir depoda serbestçe hareket edebilir. “Scooter” (yukarıda), arabaları bir tren gibi taşırken, daha çok kamyona benzeyen “Kermit”, yolunu şekillendirmek için manyetik bant ve etiketler kullanarak boş taşıma kutuları taşıyor.

Şirket, Scooter’ı 2021’in sonuna kadar “en az bir” tesiste kullanmayı umuyor ve Kermit’i birkaç başka tesiste test ediyor. Bu yıl Kuzey Amerika’da bir düzineden fazla genişleme planları ile. Bert’in ne zaman hazır olabileceğine dair bir bilgi yok.

Diğer gelişmeler daha çok insan görevlerini daha rahat hale getirmekle ilgilidir. “Ernie” prototip robotu, robotik raflardan eşyaları almak için kolunu kullanır, böylece işçiler yukarı doğru germek veya eğilmek zorunda kalmazlar. Amazon ayrıca, ekipmanı ve iş akışlarını yeniden tasarlamaya yönelik bir düşünceyle tipik depo görevlerini incelemek için hareket yakalama yazılımı kullanıyor. Örneğin, kılıflardaki kulpların pozisyonlarını değiştirebilir.

Amazon, bu projelerin ve diğer çabaların, 2025 yılına kadar depodaki “kaydedilebilir olayları” yarı yarıya azaltma hedefine ulaşmasına yardımcı olacağını umuyor.

Çabalar yaralanmaları azaltmaya yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda Amazon‘un çalışma koşullarını iyileştirmek için anlamlı politika değişikliklerinden daha fazla teknolojiye güvendiği yönündeki şikayetleri de güçlendiriyor. New York eyaleti, Amazon’u örneğin yalnızca COVID-19 güvenliğini göz ardı etmekle değil, aynı zamanda endişelerini dile getiren işçilere misilleme yapmakla da suçladı. Jeff Bezos, iş görevlerinden uzakta geçirilen zamanın gerçek dünyadaki sınırlamaları gibi potansiyel olarak yaralanmalara katkıda bulunan politikaları da savundu. Amazon, sorunları çözmek için yalnızca teknolojiye dayanmıyor (bu yıl işyeri güvenliği projelerine 300 milyon dolar yatırım yapıyor), ancak eleştirmenler şirketin şu ana kadar yakaladığı dengeden memnun olmayabilir.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!