3D holografik esnek ekranlar geliyor

Queen’s University’s Human Media Lab araştırmacıları tarafından geliştirilen 3D holografik esnek ekranlar ile bilim kurgu filmlerine bir adım daha yaklaştık.

HoloFlex adında Android tabanlı bir akıllı telefon ile tanıtılan teknoloji şuan için prototif aşamasında. Full HD (1920x 1080 piksel) çözünürlüğe sahip olan HoloFlex, herhangi bir gözlüğe ihtiyaç duymadan 3D görüntüler gösterebiliyor.

3D nesnenin tam render görüntüsü belirli bir açıyla 12 piksel genişliğinde dairesel bloklar halinde işleniyor. Bu 3D piksel bloklara, 16.000 üzerinde balıkgözü lensden oluşan esnek mikrolens dizinine basılarak elde edilen 160×104 piksel çözünürlüğünde ki görüntü her açıdan 3D görüntünün oluşmasını sağlanıyor.

Geçtiğimiz sene ReFlex esnek akıllı telefonu geliştiren firma, HoloFlex ile ekranın z ekseninde hareket eden nesnelerle ve telefon eğmeye izin veren sensörlerle donatmış. HoloFlex, 1.5 GHz hızında çalışan Qualcomm Snapdragon 810 işlemci ve 2 GB RAM ile desteklenmektedir. Android 5.1 çalışan telefonda Adreno 430 GPU’su kullanılmış.

Dr. Vertegaal bu teknoloji ile “..Derinlik algılayabilen bir kamera kullanılarak, kullanıcılar birbirleri ile holografik video konferans yapabilecek..” “..Kullanıcılar ekranı büktükleri zaman, herhangi bir açıdan ekran çok rahat görülebildiği gibi 3D etkisini de iyi bir şekilde verebilecek..” diyor. 9 Mayıs, Pzartesi San Jose’de San Jose’de  İnsan-Bilgisayar Etkileşimi konferansında HoloFlex ile ilgili diğer detaylar da açıklanacak.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!