1 Milyondan Fazla Android Kullanıcısını Etkileyen Bir Zararlı Yazılım Keşfedildi

Android uygulamalarının, kullanıcılara kötü amaçlı yazılım bulaştırmak veya potansiyel olarak onları korkunç bir kullanıcı deneyimine zorlanmalarına neden olacak bir tür ciddi dolandırıcılıktan muzdarip etmek için kullanıldığını duymak alışılmadık bir durum değildir. Bunun, potansiyel olarak Android kullanıcıları için birçok soruna neden olabilecek türden bir şey olması nedeniyle, insanlar indirdikleri uygulamalara karşı dikkatli olmalı, ancak bu ihtiyata rağmen, her biri yeni ve daha da gelişmiş bir şey var gibi görünüyor.

İnsan Güvenliği Ekibi‘ne göre bir milyondan fazla kullanıcıyı etkilemeye başlayan PARETO botnet olarak adlandırılan en son Android hackinin, bu noktaya kadar gördüğümüz en gelişmişlerden biri olabileceğini unutmamak önemlidir.

9’u Google Play Store‘da bulunan 30’un biraz altında Android uygulaması (100.000’den fazla yüklemeli Flash Light, 1.000’den fazla yüklemeli Mobil Ekran Kaydedici, 100.000’den fazla indirmeli Sling Puck 3D Mücadelesi, 10.000’den fazla indirmeli Hole Ball King dahil) , 50.000’den fazla yüklemeyle Balonları Kurtar, 10.000’den fazla yüklemeyle Light Torch SOS, 10.000’den fazla yüklemeyle Any Light ve 5.000’den fazla yüklemeyle Bump Challenge – MultiSport) bu dolandırıcılığa dahil oluyor.

Temel olarak bu uygulamalar, yüz milyonlarca sahte reklam görünümü oluşturmak için kullanılıyor ve bu durumda dolandırıcılar, reklam sağlayıcılarının bu reklam görünümlerinin hiçbir şekilde gerçek olmadığına dair hiçbir fikri olmayacağı için para kazanıyor.

Temel olarak, bu uygulamaların her birinin içinde bu sahte reklam görünümlerini oluşturan bir kit bulunur ve başlangıçta bu uygulamalar sahte veya tehditkar görünmüyor. Bazıları basit meşale uygulamaları kadar zararsızdır, Any Light size fenerinizin rengini değiştirme yeteneği sunduğunu iddia eden ve 10.000 indirme almayı başaran bir örnektir. Uygulama indirildikten sonra, yazılım kiti, telefonların Akıllı TV’ler olarak görünmesini sağlar ve Akıllı TV’lerdeki reklam görüntülemeleri çok daha değerli olma eğilimindedir, bu nedenle dolandırıcıların bu türden oldukça fazla kar elde etmeyi başardığı anlaşılabilir bir durumdur. şey.

Bu tür dolandırıcılıklar, Android‘in gerçekten güvenli bir platform olarak kabul edilebilmesi için düzeltilmesi gereken birçok güvenlik sorunu olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Android özelliklerinin çoğunun oldukça açık kaynaklı doğası, dolandırıcı sanatçıların bunlardan yararlanmasını kolaylaştırır ve günümüzde ve çağımızda nesnelerin interneti giderek yaygınlaşırken, bu tür şeylerin nasıl bir Gelecekte kullanıcıları da potansiyel olarak etkileyebilecek daha büyük etki.

YORUM ALANI

Anonimsiniz. İsterseniz

yapabilirsiniz.

Yorumları

Yorumunuzu giriniz!